Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
W ramach Festiwalu Artystów Ulicy, który odbędzie się w Szczecinie w dniach 25-28 lipca 2002, zostaną zorganizowane nietypowe warsztaty fotograficzne. Nietypowe, bo obfitujące w mnóstwo ciekawych i twórczych pomysłów. Niektóre z nich zostały już wykorzystane podczas warsztatów fotografii otworkowej Camera Obscura, zorganizowanych wcześniej w Teatrze Kana. Na scenie teatru postawiono wówczas aparat, do którego można było wchodzić i zobaczyć na jednej ze ścian na czym polega zjawisko fizyczne powstawania zdjęcia. Uczestnikom warsztatów rozdawano również aparaty zrobione z pudełek po butach, a powstałe przy ich użyciu zdjęcia były na miejscu wywoływane i odbijane w warunkach nieco spartańskich - w słoikach schowanych w czarnym, plastikowym worku.
Warsztaty, które odbędą się w najbliższych dniach będą wykraczały poza tematykę fotografii otworkowej, nazwa jednak pozostanie ta sama - Camera Obscura. Organizatorzy planują dużo więcej. Paweł Kula - inicjator poprzednich warsztatów, zaprezentuje aparat, robiący zdjęcia nie na bromkach srebra, ale na specjalnym pigmencie. Efekt jest taki, że są one fosforyzujące - widoczne tylko przez chwile w ciemności, bez możliwości ich utrwalenia. Arek Piętak pokaże kilka przestrzennych ekspozycji iluzjonistycznych. Filip Bylak natomiast zaprezentuje swoją pracę dyplomowa na wydziale fotografii ASP - będą to klasyczne fotografie.
Tomek Pawlikowski pokaże wraz z Aleksandrą Kos aparat własnej produkcji,
na którym również będzie można robić zdjęcia i je od razu wywoływać.
Pojawi się także możliwość sportretowania własnych dłoni poprzez zamoczenie ich w utrwalaczu i odciśnięcie na papierze fotograficznym. Tomek Pawlikowski zaprezentuje wykonany właśnie w taki sposób autoportret naturalnych rozmiarów, a w niedzielę wystawę wszystkich odciśniętych dłoni.
Aleksandra Kos zaprezentuje czarno-białe slajdy, które będzie można oglądać w przerobionej na light-box skrzynce po mikroskopie, swoją autorską książkę ilustrowaną fotografiami oraz klasyczny fotograficzny tryptyk.
Ponadto przewidziane zostały dwa wykłady i dyskusje. Pierwszy wykład o sekcie ludzi wierzących, że na fotografii można utrwalić zjawiska nadprzyrodzone poprowadzi Filip
Bylak. Podczas drugiego wykładu Aleksandra Kos zainicjuje dyskusję o tym, czy fotografia odzwierciedla rzeczywistość i jakie są granice nadużyć w fotografii.
Festiwal Artystów Ulicy odbywać się będzie już po raz trzeci. W jego skład wchodzą akcje teatralne, przedstawienia, koncerty, wystawy i inne wydarzenia w różnych miejscach Szczecina. Trwa on cztery dni 25-28 lipca. Organizatorzy zaprosili teatry z Rosji, Finlandii i Litwy i liczne polskie teatry uliczne. Będzie można posłuchać różnorodnej muzyki: od hip-hopu po pieśni cygańskie i kresowe. Uroczyście zostanie otwarta Galeria Camera Obscura i kilka wystaw. Festiwal zapowiada się więc bardzo ciekawie.