Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
W środę 19 sierpnia 2009 o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż zbiorowej wystawy zatytułowanej "Poetyka miejsca".
Wystawa jest prezentacją projektu fotograficznego realizowanego przez 10 polskich fotografów tego samego pokolenia, o tych samych korzeniach, jednak mieszkających w dwóch różnych stolicach europejskich: w Londynie i w Warszawie. Autorzy pokazują fotografie przestrzeni miejskiej, z którą się identyfikują, miejsca, z którymi łączy ich więź emocjonalna - piszą organizatorzy.Uczestnicy projektu:
Damian Chrobak - urodzony w 1977r. Od 2004 roku mieszka w Londynie. Świadomie zainteresował się fotografią jeszcze w Polsce w 2003 roku. Przez pewien czas studiował w warszawskiej Akademii Fotografii, którą jednak porzucił będąc przekonany, że to właśnie doświadczenie w fotografowaniu na ulicy nauczy go więcej, niż najlepsza szkoła. Fotografia streetowa pozostaje w centrum jego zainteresowań. Stara się uchwycić codzienność, bo to ona, jak twierdzi "otacza nas przez większość naszego czasu, tymczasem ledwo ją zauważamy". Stara się dowieść, że tzw. "zwykłe" momenty w życiu też mogą być interesujące, zabawne, groteskowe i wiekopomne...
Piotr Filutowski - absolwent Akademii Fotografii w Warszawie 2006. Warszawiak-Austriak, fotografią zajmuje się od czterech lat. W tym czasie zdobył wiele wyróżnień i nagród ( Warszawska Jesień Fotograficzna, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Konkurs "Dziecko" Unicef, Sony World Awards Sport). Zorganizował cztery wystawy w prestiżowych miejscach w kraju i zagranicą. Happening, kolor, zabawa, zaskoczenie, pozytywna prowokacja to ulubione obszary działań fotograficznych Piotra w których świetnie się odnajduje. Najlepszym przykładem tego typu projektów jest "Mały Książę" czy "Funfaraffa". Aktualnie pracuje nad projektem "Trabant w podróży", którego premiera przewidziana jest pod koniec 2009 roku.
Jagna Olejnikowska - fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, magister filologii klasycznej w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Kuratorka wielu projektów fotograficznych oraz wystaw indywidualnych. Od 3 lat kuratorka w Warszawskiej Galerii Jabłkowskich, obecnie pełni stanowisko wiceprezesa Warszawskiego Okręgu ZPAF. Zajmuje się fotografią kreacyjną oraz fotoinstalacjami wystawiając swoje prace w kraju i zagranicą.
Alicja Pietras - rocznik '75. Fotografią zajmuje się od roku 2005, absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii. Od roku 2008 współtworzy grupę fotograficzną "Szare Dni". W fotografii interesuje ją możliwość kreowania własnej rzeczywistości, pokazania wewnętrznego świata uczuć i emocji. Jest to proces niezwykle intymny, dlatego też często fotografuje siebie oraz osoby jej najbliższe.
Katarzyna Sław Piwowar - fotografowaniem zajmuje się od 2003 r. Absolwentka Studium Fotografii ZPAF (2003-2005). Uczestniczyła w warsztatach fotograficznych w Galerii Luksfera, prowadzonych przez Bogdana Konopkę, Tomka Sikorę, Basię Sokołowską, Mariana Schmidta i Wojtka Wieteskę w latach 2004-2007, a także w kursie fotografii reklamowej Jacka Samotusa, 2005-2006. Od listopada 2008 należy do ZPAF.
Łukasz Przewłocki - ur. 1977, przez większość życia zamieszkały w podwarszawskim Piastowie, a od prawie czterech lat w Londynie. Początkowa pasja do fizyki, która zaowocowała dyplomem Uniwersytetu Warszawskiego, ustąpiła pasji do fotografii (dyplom Warszawskiej Szkoły Reklamy, w której również studiował projektowanie graficzne). Uczestnik warsztatów fotograficznych przy Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracował z polskimi stowarzyszeniami artystycznymi w Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach fotograficznych i graficznych.
Filip Przewoźny - absolwent Europejskiej Akademii Fotografii, uczestnik warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Michael'a Akerman'a. Fotografia dla niego stanowi narzędzie, które pomaga mu zrozumieć kim jest. Sprawia, że staje się bardziej cierpliwy i spokojny. Jego fotografie są bardzo osobiste; pokazują sposób w jaki autor odczuwa świat. Malarstwo, muzyka, literatura i ludzie których spotyka są inspiracją dla jego fotografii.
Jolanta Rycerska - ur. w 1971r, z wykształcenia filozof (specjalizacja z filozofii sztuki)i fotograf (Studium Fotografii ZPAF). Fotografią zajmuje się od 2000r. W 2004 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Kuratorka wielu wystaw i projektów fotograficznych. Aktualnie prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i kuratorka Galerii Jabłkowskich w Warszawie.
Ola Ostaszwska Smit - absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie, a także BA Photographic Arts na Uniwersytecie Westminster w Londynie. Sprawuje opiekę kuratorską w Galerii Cargo Arch1 w Londynie. Mieszka i pracuje jako fotograf w Londynie.
Ania Wawrzkowicz - absolwentka Studium Fotografii ZPAF, a także BA Photography, Camberwell College of Arts, University of the Arts London. Aktualnie studiuje na ostatnim roku MA Photography, London College of Communication. Mieszka i pracuje jako fotograf w Londynie.
Kuratorki wystawy: Jagna Olejnikowska i Jola Rycerska
Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Towarowego Braci Jabłkowskich
Poetyka miejscawystawa zbiorowa
Wernisaż: 19.08, godz. 17:00
Termin: 20.08-18.09
Galeria Jabłkowskich
Ul. Chmielna 21, w podwórku
Warszawa