Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Serie Burtynsky'ego poświęcone złomowniom statków, fabrykom czy kamieniołomom stanowią kontynuację fotografii pejzażowej. Autor porusza w nich problem ekologii, dążenie ludzi do dobrobytu i osiągnięć w różnych dziedzinach kosztem środowiska naturalnego.
Edward Burtynsky tak mówi o swojej pracy:
Natura przekształcona przez przemysł jest dominującym tematem w mojej pracy. Biorę kurs na współczesną wizję złotej ery ludzkości - od kamienia do minerałów, ropy, transportu, krzemu i tak dalej. Aby uczynić te idee widocznymi szukam tematów bogatych w detale, o szerokiej skali a jednocześnie otwartych w interpretacji.
Stocznie, kopalnie, rafinerie - wszystko to są miejsca znajdujące się poza normalnym doświadczeniem człowieka, a mimo to każdy z nas codziennie korzysta z produktów ich pracy.
Te zdjęcia mają być metaforą dylematów współczesnej egzystencji. Szukają powiązań pomiędzy przyciąganiem a odrzuceniem, uwodzeniem a strachem.
To co nas przyciąga, to pokusa - szansa dobrego życia, choć świadomie bądź nieświadomie zdajemy sobie sprawę z tego, że świat cierpi z powodu naszego dobrobytu.
Nasza zależność od natury, bez której nie możemy zaspokoić naszego zapotrzebowania na surowce, i nasza troska o zdrowie planety umiejscawiają nas w niełatwej pełnej sprzeczności pozycji. Moim zdaniem te zdjęcia mogą pełnić funkcję pobudzającą nas do refleksji nad światem, w którym żyjemy.
Finisaż wystawy Edwarda Burtynsky'ego Fabryka Krajobrazu odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2007 roku o godzinie 19 w Yours Gallery (Krakowskie Przedmieście 33) w Warszawie.