Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Ekspozycja "Ogrody pamięci" to przekrojowy przegląd twórczości znakomitego litewskiego fotografa. Prezentuje zdjęcia z cykli powstałych na przestrzeni niemal 30 lat. Romualdas Požerskis fotografuje w czerni i bieli - utrwala na kliszy świat, którego próżno szukać na pierwszych stronach gazet. Ocala od zapomnienia mieszkańców domu starców, pielgrzymów, pogodnego karła. Nie szuka blichtru, gloryfikuje codzienność. W świecie, który ze wszystkich stron atakuje mocnymi doznaniami (oczywiście w pełnym kolorze), fotografie Litwina pozwalają choć na chwilę odetchnąć.
Wernisaż wystawy Romualdasa Požerskisa "Ogrody pamięci" odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański (pl. Bp Nankiera 8, Wrocław) w czwartek, 25 stycznia 2007 r. Początek spotkania o godzinie 17. Ekspozycję będzie można oglądać do 24 lutego, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10-18.
Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.
Serdecznie zapraszamy dnia 25. stycznia 2007 r. o godz. 17 na wernisaż wystawy fotografii Romualdasa Požerskisa "Ogrody pamięci". Ekspozycja stanowi przekrojową prezentację prac wybitnego litewskiego artysty. Składają się na nią cykle fotograficzne, które powstawały przez blisko 30 lat: "Litewscy pielgrzymi" (1974-1994), "Litewskie Stare Miasta" (1974-1983), "Ogrody pamięci" (1977-2006), "Ostatni dom" (1983-1987), "Gorące lato" (1994-2006), "Radości i troski małego Alfonsa" (1992-2006).
Organizatorami wystawy są: Związek Litewskich Artystów Fotografików Oddział w Kownie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Warszawski.
Romualdas Požerskis urodził się 7 lipca 1951 roku w Wilnie. Od czasów dzieciństwa mieszka w Kownie, tam w 1975 roku ukończył studia politechniczne. Po dyplomie rozpoczął pracę w Stowarzyszeniu Litewskich Artystów Fotografów. Od 1980 r. jest samodzielnym fotografem, współpracuje z litewskimi i zagranicznymi wydawnictwami prasowymi. Od 1993 r. wykłada historię i estetykę fotografii na Uniwersytecie Vytautasa Magnusa w Kownie.
W 1964 r. Požerskis dostał od ojca swój pierwszy aparat fotograficzny - Zorkę. Zafascynowany fotografią artystyczną, wraz ze swoim kolegą Virgilijusem Šontą, w 1973 roku zorganizował pierwszą wystawę fotograficzną. W 1974 roku rozpoczął pracę nad cyklami "Zwycięstwa i porażki", "Stare miasta" i "Odpusty kościelne". Pierwsza ważniejsza prezentacja jego fotografii zatytułowana "Młodość" odbyła się w gmachu Politechniki Koweńskiej w 1975 r. Dwa lata później, na festiwalu fotografii w Arles (Francja), zdobył dwie główne nagrody - fotografów i publiczności.
Od 1976 roku Požerskis jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografów.
W 1989 roku przyznano mu tytuł Zasłużonego dla Kultury Litewskej, a w 1990 roku został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, najwyższego na Litwie odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 1994 roku mianowano go Artystą FIAP (Federacja Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii). W 2004 roku Požerskisa wyróżniono nagrodą im. Alfreda Toepfera, mecenasa sztuki z Hamburga, za wkład w rozwój i popularyzację kulturowego dziedzictwa Centralnej i Wschodniej Europy. W 2005 roku został nagrodzony Krzyżem Rycerskim za "Zasługi dla Litwy".
Fotografik dokumentuje ludzi i miejsca, które powoli odchodzą w zapomnienie. Bohaterami czarno-białych reportaży R. Požerskisa są m.in. litewscy pielgrzymi udający się do swych świętych miejsc, mieszkańcy domu starców, pogodny karzeł, dzielnie zmagający się z losem. Obiektyw swojego aparatu artysta kieruje w stronę zwykłych ludzi, codziennych zdarzeń, i potrafi wydobyć nietuzinkowość i poezję tam, gdzie inni widzą tylko banał.
Wystawa była prezentowana w Polsce: w Warszawie i Bielsku-Białej. We Wrocławiu można ją oglądać do 24 lutego 2007 (od poniedziałku do soboty, w godz. 10-18).