Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Michael Voyda tworzy od lat na całym świecie, ale fotografią zajmuje się od niedawna. Mieliśmy okazje porozmawiać z autorem w trakcie realizacji krakowskiego projektu i jak sam przyznaje: "mieszkał w tylu miejscach, że nie bardzo wie gdzie jest jego dom, i używa tylu pseudonimów, że czasem zapomina jak się naprawdę nazywa". Chyba tu należy doszukiwać się źródeł eklektycznej "zabawy formą i treścią". Na wystawie zobaczymy kilka prac wykonanych w różnych, popularnych wśród "poważnych fotografów" technikach. Wszystkie poświęcone są jednej osobie i miejscu, w którym żyje.
W trakcie i po wernisażu gra kolektyw Rainbow HiFi.
Baraka, róg Warszauera i Estery (Plac Nowy), Kraków
wernisaż: 14 grudnia 2006, godz. 20.00
wystawa czynna do 7 lutego 2007.
Więcej informacji w poniższym komunikacie.
"Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia."
Św. Jan Bosko
Michael Voyda urodził się w 1963 roku w Manili. W związku z zawodem swoich rodziców - pochodzącego z okolic Krakowa ojca i urodzonej w Kapsztadzie matki - wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania. Jak sam mówi, żył w tylu miastach, że każde z nich mógłby nazwać domem. I ciągle jeździ w poszukiwaniu nowych miejsc. I nowych ludzi. Tak trafił do Krakowa, gdzie poznał Łukasza.
Choć przygoda Michaela ze sztuką zaczęła się dawno temu - jego obrazy, instalacje i filmy znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach - fotografią zajmuje się dopiero od 3 lat. W pracy z aparatem jest szaleńczo niekonsekwentny. Z radością czerpie z twórczości innych autorów i bawi się stylami. "Fotografia daje cudowne uczucie swobody, którego nie dają inne media. Pomysłów na przekazanie emocji związanych z daną sytuacją jest nieskończenie wiele. A umiejętność realizowania pomysłów to dla artysty sprawa absolutnie podstawowa." - mówi.
Pomysł na serię o Krakowie zamienił się dość szybko w projekt poświęcony jednej postaci związanej z tym miastem. Postaci wyrazistej jak samo miejsce. Trudno powiedzieć czy da się kilkoma obrazami oddać jej złożoność i wielowymiarowość, ale z całą pewnością jednym człowiekiem można opowiedzieć więcej o miejscu niż pustką architektury.
Autor składa podziękowania dla Piotra Lelka, Tomka Gotfryda, Przemka Krzakiewicza, Maćka, Gutka i firmy Casio. Szczególne dla Łukasza Kumeckiego.