Niewidzialna mapa Wrocławia

Autor: Marta Sinior

5 Grudzień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Projekt "Niewidzialna mapa Wrocławia" to pierwszy przewodnik po mieście stworzony przez osoby niewidzące. Choć nigdy nie widziały Wrocławia, oprowadzają po nim. Każde z 31 miejsc w katalogu zostało sfotografowane przez Karola Krukowskiego na podstawie historii opowiedzianej przez osobę niewidomą bądź ociemniałą.

Jak wygląda miasto, gdy nie można go zobaczyć?
O czym śnią niewidomi, jaki jest ich stosunek do sztuk wizualnych i co się "widzi" gdy się nic nie widzi?

Projekt "Niewidzialna Mapa" niekoniecznie mówi o równych szansach dla osób niewidzących. Mówi natomiast wiele o tym, jak zdeterminowani percepcyjnie i mentalnie jesteśmy przez zmysł wzroku. Czy wszyscy jesteśmy członkami społeczeństwa spektaklu? Przewodnik opracowany dzięki spotkaniom i rozmowom z niewidomymi daje osobom uzależnionym od wizualnego przekazu możliwość przeżycia emocjonującej przygody intelektualnej w zupełnie obcym, choć własnym mieście.

Celem projektu Niewidzialna Mapa było stworzenie przewodnika po Wrocławiu. Osoby biorące udział w jego tworzeniu są niewidome lub ociemniałe. W ten sposób powstała Niewidzialna Mapa - pierwszy przewodnik, w którym po mieście oprowadzają osoby, które nigdy go nie widziały.

Efektem dwuletniej współpracy pomiędzy Ośrodkiem Postaw Twórczych i niewidzącymi mieszkańcami Wrocławia, jest katalog 31 miejsc, których wybór podyktowały czynniki poza-wizualne. (...)

Palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym. "Czuję się tutaj, jakbym stała pod palmami. Jest cicho i spokojnie, słychać, jak śpiewają ptaki. Jest ciepło i wilgotno, słychać odgłos wody. Nawet mogę to sobie wyobrazić, jakbym stała nad brzegiem jakieś afrykańskiej rzeki. Rosną tu egzotyczne rośliny, tak jak w klimacie tropikalnym, a wszystko to kojarzy mi się z dzieciństwem. Nigdy nie byłam w Afryce, ale jako dziecko słuchałam bajek z kaset magnetofonowych, jeszcze wtedy nie potrafiłam czytać. Jedna z bajek, Dar rzeki Fly, opowiadała o murzynce, która chciała się odmłodzić. Tam było dużo opisów krajobrazów Afryki. Jest to dla mnie coś bardzo odległego. Nie mam póki co okazji odwiedzić tych krajów. Palmiarnia jest miejscem, które pozwala mi wyobrazić sobie tamten klimat z kaset. (...) - Kasia Nowak

Docieranie do obrazu, jaki znalazł się na fotografiach, było możliwe dzięki ścisłej współpracy z niewidzącymi. Jednak odpowiedzialność za to, co ostatecznie zostało utrwalone na negatywach, z oczywistych powodów spoczywa na ich wykonawcy - Karolu Krukowskim.

Do każdej fotografii dołączony jest opis (w czarno-druku i brajlu) uzasadniający wybór miejsca oraz jego zapis dźwiękowy.

W trakcie realizacji projektu Maciej Bączyk, inicjator i koordynator projektu, zarejestrował ponad 40 godzin rozmów z osobami niewidomymi i ociemniałymi. Dzięki temu przewodnik został rozszerzony o obszerną dokumentację, która udziela odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak śnią niewidomi, jaki jest ich stosunek do obrazów i do metafor wizualnych dominujących w języku a wreszcie do samej sztuki.

Partynice - tor wyścigów konnych. "Czuję się tutaj jak w jakimś "końskim muzeum". Oglądałem maszynę do startowania koni. Myślałem, że wygląda inaczej, a tu jakiś mechanizm, drzwiczki się otwierają, to jest bardzo ciekawe. Tutaj można dotknąć konia, przekonać się, jak wygląda. Jak ktoś nie widzi od urodzenia, to jak mu wytłumaczysz, jak koń wygląda? Powiesz mu, że ma cztery nogi i jest duży, i co mu to powie? Dotykając ręką, zobaczysz, jaki wysoki, jaki ciepły, to zupełnie coś innego.(...)"- Piotr Malkowski

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu, w którym wzięło udział 16 osób niewidomych bądź ociemniałych w wieku od 21 do 72 lat, jest Maciej Bączyk.

Do przewodnika dołączona jest płyta CD z zapisami dźwiękowymi sfotografowanych miejsc oraz pliki tekstowe w języku angielskim i niemieckim.

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą
projektowi.

Wernisaż wystawy Niewidzialna mapa Wrocławia odbędzie się 12 grudnia 2006 roku o godzinie 18 w BWA Awangarda. Ekspozycja potrwa do 7 stycznia 2007.

Projekt został sfinansowany przez Samorząd Miasta Wrocławia, zrealizowany przez Ośrodek Postaw Twórczych w latach 2005-2006.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj