Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Obecnie unikam określenia "ginące zawody", bo obecnie większość z nich przeżywa renesans, znajdując coraz więcej naśladowców. W albumie ująłem 21 profesji po 2 ujęcia na każdą z nich. Dużą uwagę zwracam w tym cyklu na dłonie, które bardzo dużo mówią o człowieku i jego pracy. Dlatego często to właśnie ostrość, a co za tym idzie - uwaga obserwatora jest celowo kierowana przeze mnie na dłonie, jako zwierciadło duszy" - o swojej pracy nad fotografiami opowiada Tomasz Hutel i dodaje - "Sama fotografia jako efekt finalny to tylko część całości. Bardzo istotny dla mnie jest cały proces poprzedzający wyzwolenie migawki. Sama rozmowa z osobą fotografowaną, poznanie problematyki zawodu, często arkanów, o których nie można się dowiedzieć nawet z publikacji traktujących o danej profesji, jest bardzo ciekawa. W trakcie takich rozmów często dowiadywałem się o problemach, radościach, czy obawach tych ludzi o tak odmiennych a jednak podobnych poprzez wspólny klimat profesjonalny. Moim zamiarem jest przybliżyć szerszej publiczności tych ludzi, ich profesje oraz ich nazwy. Myślę, że warto, aby słowa: ludwisarz, bednarz czy rusznikarz nie stanowiło ogromnej tajemnicy dla przeciętnego człowieka. Dziś każdy wie czym zajmuje się informatyk, a czy podobna wiedza dotyczy np. zecera? Ja to sprawdziłem i dlatego powstał "klimat profesjonalny". - Tomasz Hutel.
Tomasz Hutel pełni funkcję prezesa Studenckiej Agencji Fotograficznej UG, działającej przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
Wystawę Klimat profesjonalny można oglądać od 26 listopada do 14 grudnia 2006 roku w Café del Arte (Krzywy Domek, ul. Bohaterów Monte Cassino 53) w Sopocie.