Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Fotografia, to zapis światła odbitego od realnych obiektów oświetlonych naturalnymi lub sztucznymi jego źródłami. Zapis ten jest możliwy dzięki materiałom światłoczułym zarówno chemicznym (negatyw na błonie) lub elektronicznym (matryca światłoczuła). Ślady obiektów zostają w ten sposób utrwalone i zapisane na nośnikach dających możliwość dalszej ich obróbki w procesach analogowych lub cyfrowych by w końcu powstały dwuwymiarowe obrazy od których znów musi odbić się światło by rozpoznało je oko człowieka. Tak wiec fotografia to swego rodzaju obieg światła, jeżeli fotograf nie ingeruje w pierwotnie zanotowany obraz, jego dzieło zbliża się do Fotografii dokumentalnej, zbliża - ponieważ zawsze pozostaje subiektywny wybór planu fotograficznego zmieniającego się w zależności od kierunku patrzenia, a przede wszystkim czasu.
Fotograf ingerujący w proces zmienia obraz pierwotny i przybliża go do własnej wizji efektu końcowego. Takie działania są stare jak fotografia, zmieniają się tylko metody, niezależnie od stosowanych metod efekt jest podobny, działania fotografa przypominają działania plastyczne, co prowadzi do wielu nieporozumień w klasyfikacji techniki wykonania pracy. Zasadniczą różnicą jest to, że przypadku fotografii używa się śladów realnie istniejących obiektów, a nie powstałych w wyobraźni autora. Fotografia ma zawsze kontakt z realnie istniejącym światem, choćby nie wiem jak była przerobiona i zmontowana.
Światło ma różne barwy, ale wrażliwe ucho usłyszy też dźwięki widziane okiem. Wystawa, którą prezentuję jest próba zilustrowania mojego widzenia świata barw i dźwięków odbitych od oglądanych przeze mnie kobiet i pejzaży. Do powstania obrazów używałem oczywiście tylko własnych zdjęć montując je metodą cyfrową, często zmieniając perspektywę, proporcje i kolory, tak by osiągnąć nową wartość bardziej zbliżoną do mojej wizji obrazu świata. - Jan Berdak, październik 2006 rok
Jan Berdak urodził się w 1944 roku we Lwowie. Od 1971 roku jest członkiem ZPAF. Posiada tytuł A.FIAP. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu prezentacji w Polsce, Europie, Ameryce i Azji. Brał udział m.in w wystawie 100 nudi / 100 fotografie w 1991 roku w Mediolańskiej La Scali razem z Helmutem Newtonem, Samem Haskinsem i innymi sławami fotografii.
Prace Berdaka publikowane były m.in: w Antologii Fotografii Polskiej, Mistrzowie Polskiego Krajobrazu czy w Fantastic Photography. Jego fotografie w znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych.
Więcej o autorze można znaleźć na autorskich stronach: berdak.art.pl, jan-berdak.net
Wystawę fotografii Jana Berdaka można oglądać od 18 listopada 2006 roku w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu (Dobrodzień, Pl. Wolności 24).