Tango na fotografiach Stanisława Markowskiego

Autor: Marta Sinior

23 Październik 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Już dzisiaj, 23 października 2006 roku w Starej Galerii ZPAF zostanie otwarta wystawa fotografii Stanisława Markowskiego "Tango argentino". Artysta jest cenionym dokumentalistą, uznawanym za jednego z najlepszych polskich fotografików. Na swoim koncie ma ponad 20 albumów i wiele wystaw prezentowanych w największych galeriach świata. Początek wernisażu o godzinie 18.
fot. Stanisław Markowski "Tango argentino"

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

El sentimiento que se baila"- "smutek, które siebie tańczy" to słowa E.S. Discepolo, które pomagają niewtajemniczonym zrozumieć istotę tanga.

Nostalgia, smutek i tęsknota to emocje towarzyszące narodzinom tego tańca, wykonywanego pierwotnie solo przez dziewiętnastowiecznych argentyńskich "compadres", w scenerii portowej części Buenos Aires. Z czasem niezbędnym atrybutem melancholijnej ekspresji tancerza stała się partnerka, współtworząc najpiękniejszą oprawę dla tanecznej konfrontacji kobiety i mężczyzny. Takie były początki tanga, które od szemranego światka slumsów, nocnych lokali i domów publicznych przeniosło się, najpierw wstydliwie i skrycie, do sfer zamożnego mieszczaństwa, by w końcu rozkwitnąć wśród wszystkich warstw społecznych Argentyny.

Mimo, że fotografie Stanisława Markowskiego pokazują tango współczesne, widzimy na nich to samo zapamiętanie i zmysłowość, które pieśniarze z Buenos Aires opiewali na początku XX w. Milczący dialog dwojga ludzi, zmienne nastroje tanecznego układu, rytm wygrywany na klawiszach bandoneonu, pianina i strunach gitary oddają kadry wieczornych ulic, oświetlonych, barwnych kawiarnianych wnętrz, gdzie wtulone w siebie pary oddają się pięknemu narodowemu szaleństwu. Fotografiom tańca towarzyszą wizerunki ludzi i miejsc współtworzących koloryt tego środowiska - muzyków, barmanów, czy rzemieślników wykonujących instrumenty.

fot. Stanisław Markowski "Tango argentino"

Stanisław Markowski urodził się w 1949 roku w Częstochowie. Jako fotoreporter związany jest z Krajową Agencją Wydawniczą i Tygodnikiem Powszechnym. W latach osiemdziesiątych współorganizator podziemnego życia twórczego i realizator wystaw oraz albumów poświęconych wydarzeniom lat 1956, 1968, 1976, 1980, 1981. Dokumentował wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczno-polityczne Polski lat 70 i 80-tych: "Czarny Marsz" po zamordowaniu Stanisława Pyjasa, sierpniowe wydarzenia w stoczni gdańskiej w 1980 r., pogrzeb ks. Popiełuszki, polskie pielgrzymki papieża Jana Pawła II i wiele innych. Twórca ponad 20 albumów autorskich. Markowski jest laureatem nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego (fotografa powstania warszawskiego) przyznanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy (1988). Uhonorowany został medalem im. Jana Bułhaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików ZPAF za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii (1997), a w 2003 roku został wyróżniony Nagrodą w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy. W TVP powstał o Markowskim film zatytułowany Stworzyć wiatr w reżyserii. Macieja Malec, który został wyemitowany w grudniu 1998 w cyklu Czas na dokument.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów i galeriach w Lozannie, Bostonie, Tel Avivie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Częstochowie, Kielcach oraz w Bielsku Białej. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Oprócz fotografią, komponuje, gra na pianinie i śpiewa. Głównie tworzy muzykę do poezji polskiej, w szczególności inspirują go wiersze takich poetów, jak : Kazimerz Wierzyński, Jan Lechoń, Juliusz Słowacki, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Stanisław Baliński, Bolesław Leśmian, Leszek Aleksander Moczulski. W 1980 roku skomponował muzykę do słów wiersza Jerzego Narbutta Solidarni, która stała się oficjalnym hymnem Solidarności.

Otwarcie wystawy Stanisława Markowskiego Tango argentino nastąpi 23 października 2006 roku o godzinie 18 w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie do 11 listopada 2006 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2
Powiązane artykuły