"Bloki" na fotografiach Manueli Dąbkowskiej

Autor: Marta Sinior

25 Wrzesień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Manuela Dąbkowska, tegoroczna absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na temat swojego dyplomu wybrała bloki z wielkiej płyty. Zainteresował ją bowiem niezwykły sposób ich ozdabiania i malowania. Dopiero po sfotografowaniu i późniejszym złożeniu fotografii w komputerze można podziwiać w całej krasie monstrualne dzieła. Wystawa fotografii, stanowiąca część pracy dyplomowej Dąbkowskiej, zostanie zaprezentowana w Café Dym w Krakowie.
fot. Manuela Dąbkowska "Bloki"

Poniżej publikujemy fragment pracy dyplomowej Manueli Dąbkowskiej:

Celem projektu było pokazanie ciekawego zjawiska, które zaobserwowałam na terenie całej Polski, mianowicie - ozdabiania malowidłami fasad wielkopłytowych bloków. Malowidło na bloku nadaje mu charakter dziwności. Budynki wybrane do fotografowania pochodzą z różnych miast. Prezentowane prace to montaże z wielu zdjęć wykonanych aparatem analogowym, później połączonych w jedną całość za pomocą komputera. Zastosowanie specyficznego sposobu fotografowania miało zwrócić uwagę na złożoność struktury, jaką jest blok wielorodzinny. Celowo nie zacierane są granice między poszczególnymi zdjęciami, żeby pokazać niedopasowanie i nienaturalną sytuację, zamieszkiwania pod jednym dachem przez setki zupełnie różnych od siebie ludzi, którzy nawet się nie znają. W takim sąsiedztwie dochodzi do różnych nieuniknionych zgrzytów. Na pierwszy rzut oka nie zauważa się tego, tak jak dopiero po chwili widać, że ze zdjęciem bloku jest "coś nie tak".

Jeden z bloków (ze słońcem) był kiedyś moim domem, w którym się wychowałam i przeżyłam 21 lat. Praca ma charakter autoportretu. Żeby to podkreślić umieściłam siebie w jednym z okien, swojego dawnego mieszkania. Ponieważ znam to miejsce bardzo dobrze czułam się kompetentna do wypowiedzenia się na jego temat.

Zdjęcia były realizowane w czasie, który jest widoczny przez wędrówkę cieni po fasadzie budynku, jak również poprzez przemianę otaczającej przyrody, dają możliwość dodatkowej interpretacji. W większości miejsc jeździłam wielokrotnie by uchwycić zachodzące wokół bloków zmiany. Pokazuje to też symbolicznie, odległość w czasie między powstaniem bloku i dodaniem do niego malowidła.

fot. Manuela Dąbkowska "Bloki"

Fotografowane obiekty mają swoją historię. Są projektowane przez kompetentne osoby z wykształceniem plastycznym. Oddziaływują na odbiorcę, wzbudzając emocje. Stają się wtórnie przedmiotem zainteresowań artysty, który tworzy na ich temat własne impresje i widzi w nich problem artystyczny. Stają się jego inspiracją. Pojawia się pytanie: jak klasyfikować te malowidła? Czy jest to forma "konserwacji zabytku", czy ingerencja w dzieło skończone? Budowla jest rodzajem pomnika swoich czasów, ich świadectwem. Dla mnie ciekawym zagadnieniem jest to, czy można traktować taki pomalowany blok jako przejaw sztuki? Jeśli tak, to jaka jego część jest sztuką? - fragment pracy dyplomowej Manueli Dąbkowskiej

Manuela Dąbkowska urodziła się w 1981 roku w Bydgoszczy. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obroniła dyplom z fotografii w Pracowni Fotografii u adj. Agaty Pankiewicz. Oprócz fotografią zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i projektowaniem graficznym.

Fotografie Manueli Dąbkowskiej z cyklu Bloki będzie można oglądać od 29 września w Cafe Dym na ulicy Św.Tomasza 13 w Krakowie. Początek wernisażu o godzinie 19.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj