Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
15 maja trzema salami Starej Galerii ZPAF przy Placu Zamkowym zawładnął "Czas przeszły dokonany" Bogdana Łopieńskiego. Zapraszamy do przeczytania recenzji wystawy, która przypada na 50-lecie działalności fotograficznej autora.
Prezentowane fotografie mają wartość dokumentalną i sięgają lat 50-tych XX wieku. Wszystkie zdjęcia są wykonane tradycyjną techniką czarno-białą, a niektóre z nich to reprodukcje fotografii, których negatywy zaginęły. Łącznie wystawionych jest 81 prac i każdą z nich można kupić. Najstarsze fotografie ukazują codzienność 1957 roku.
Łopieński ukazuje rzeczywistość PRL-u od Gomułki po Gierka. Na zdjęciach zobaczymy echa historii, spojrzenia ludzi ze świata kultury, polityki, religii a także przypadkowych przechodniów. Łopieński z niemałym humorem zarejestrował ówczesne zdarzenia, zdołał uchwycić niezwykle groteskowe momenty. To właśnie humor cechuje jego reportaże.
Podczas rozmów z autorem oraz Andrzejem Brzezińskim, artystą fotografikiem obecnym na wernisażu, często padało pytanie: jak fotograficzne dokumenty Łopieńskiego są postrzegane przez ludzi żyjących w tamtych czasach, a jak przez młodzież, nie znającą PRL-owskiej codzienności. "Każdy punkt przestrzeni i czasu daje inną definicję fotografii" - podsumował trafnie dyskusję Brzeziński.
Prezentowane zdjęcia nie stanowią jednego spójnego reportażu, są raczej zbiorem ciekawych ujęć (Łopieński jest nazywany kolekcjonerem klatek). Dlatego warto przyjrzeć się każdemu kadrowi i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nas są dokumenty przeszłości autorstwa Bogdana Łopieńskiego.
Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2006 roku w Starej Galerii ZPAF, na placu Zamkowym w Warszawie. Przypominamy, że eksponowane można kupić.