Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
Fotografia w Hiszpanii kojarzy się większości z pocztówkami i malowniczymi zdjęciami z wakacji. Niektórym przywodzi na myśl niezwykłe fotoreportaże z lat trzydziestych, z czasów wojny domowej, autorstwa współzałożyciela Agencji Magnum, Roberta Capa (z pochodzenia Węgra). Jeszcze inni znają niektórych współczesnych fotografików artystycznych z półwyspu Iberyjskiego.
Niewiele osób posiada głębszą wiedzę o historii hiszpańskiej fotografii, jest ona pomijana, spychana na margines w bardziej ogólnych opracowaniach, w których nacisk kładziony jest przede wszystkim na Francję i Stany Zjednoczone, skąd wywodzą się główne nurty i osobowości. Jeżeli już coś wiemy, to prawdopodobnie dzięki hiszpańskiemu historykowi fotografii i badaczowi jej społecznych korelacji, Publio López Mondéjar.
Dorobek hiszpańskiej fotografii przedstawił on w niezwykłej książce 150 anos de fotografía en Espana [150 lat fotografii w Hiszpanii]. Historia sztuki fotograficznej na półwyspie Iberyjskim jest ciekawa sama w sobie, ale nie jest to jedyny walor publikacji. Przede wszystkim książka doskonale pokazuje różne społeczno-historyczne determinanty, które miały wpływ na rozwój i kształtowanie się fotografii w Hiszpanii: od demokratyzacji monarchii absolutnej, poprzez uprzemysłowienie, osłabienie konwenansów, skandale oraz zmiany na szczytach władzy i wojnę domową, aż po upadek reżimu Franko. Ciekawa i zawiła historia społeczno-polityczna półwyspu Iberyjskiego wykreowała nie mniej skomplikowaną i interesującą historię fotografii.
W książce znajdziemy więc fotografie z drugiej połowy dziewiętnastego wieku: dagerotypy, zdjęcia obrazujące różne wydarzenia historyczne, portrety ówczesnych mieszkańców, wydarzenia społeczne i obyczajowe.
Kolejną część stanowią zdjęcia z pierwszych czterdziestu lat ubiegłego stulecia, które odgrywały ważną rolę dokumentowania krwawych wydarzeń, w szczególności wojny domowej lat trzydziestych, którą znamy głównie z fotografii współzałożyciela Agencji Magnum, Roberta Capa.
Ostatnia dekada historii hiszpańskiej fotografii obrazuje powolne uwalnianie się spod reżimu Franco, dynamiczne przemiany lat siedemdziesiątych oraz, ocierające się o nurt ponowoczesny, eksperymenty ostatnich lat.
W książce znajduje się wiele prac znanych nieco szerszej publiczności. fotografów współczesnych jak Joan Foncuberta, Isabel Munoz, Cristina Garcia Rodero, Pere Formiguera czy Javier Vallhorat.
Oprócz książki, która obecnie jest dostępna jedynie po hiszpańsku i angielsku, Publio López Mondéjar przygotował wystawę pod tym samym tytułem. We wrześniu (2-29.09.2002) ekspozycja 150 lat fotografii w Hiszpanii dotrze do warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej i będzie można ją oglądać w Zamku Ujazdowskim. Wernisaż odbędzie się dnia 2 września 2002 o godzinie 18.00
Więcej o wystawie w CSW można przeczytać na stronie fototapeta.art.pl
Książkę w języku angielskim można kupić za niecałe 12$ w księgarni internetowej Amazon.com, gdzie istnieje też możliwość przeczytania fragmentu publikacji.
Sylwetka autora, Publio López Mondéjara i jego publikacja opisane są też na stronie fotomundo.com.