Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na ekspozycję w Szczecinie składają się fotografie Kocana pochodzące z trzech cykli: Cienie duchów (1998), Zdarzenia nocnej lampy (2003) i Żywoty starego gramofonu (2004).
Tak Robo Kocan wypowiada się o swoich pracach:
Jedną z form mojej twórczości jest fotografia inscenizowana, w której wykorzystuję jedynie istotę fotografii - Rysowanie światłem. Światło jest podstawą fotografii, tworzy całą istotę medium. Rysuje na światłoczułej warstwie filmu - tworzy utajony obraz, którego nie widać aż do momentu wywołania filmu. Zacząłem wpływać na światło i rysować jego źródłem światła, albo - inaczej mówiąc - to światło wykorzystując mnie zaczęło tworzyć pewne schematy: fikcyjną, wymarzoną krainę, florę i faunę osadzoną w realnym świecie przyrody, gór i pagórków.
"Na początku tych zabaw" ze światłem nocne obrazy miasta, gdzie w centrum zdarzenia byłem ja sam. Zdarzenia stwarzam nie tylko dla siebie, lecz głównie dla ludzi, żeby zatrzymali się przy obrazkach i oderwali się od rzeczywistego świata, w którym na co dzień egzystują. Rzeczywisty świat zabija w nich fantazję, swoim rytmem przeszkadza w uwolnieniu się i zastanowieniu nad innymi sprawami... Moje obrazki miałyby pomóc uwolnić się i dlatego wkładam w nie wiele radości i humoru. Poprzez formę zabawy są w nich zakodowane liczne myśli - staram się mówić o przyrodzie, która powoli odchodzi i zastępuję ją era nauki, techniki i komputerów. Wchodzimy w nowy, elektroniczny świat wirtualnej rzeczywistości...
Mój świat jest połączony ze światem dziecięcych snów - wszystkie ruchy światłem, którym rysuję obrazy, są prymitywne, dziecinne, nierealne. Są to właśnie symbole zwierząt i kwiatów. Powoli zacząłem pracować ze szkicami, które nadają kształtom większe podobieństwo - zawsze jednak dominuje w nich świat fantazji dziecka...Są to inspiracje z dzieciństwa, z bajek - wielokrotnie walka dobra ze złem. W rzeczywistym świecie na razie owo zło jakoś zwycięża, w bajkach jest odwrotnie.
Robo Kocan urodził się w 1968 roku w Popradzie. W 1996 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuki Plastycznej w Bratysławie (Katedra Sztuk Wizualnych i Fotografii). Odbył staże w Nottingham Trent University (Wielka Brytania, 1993) i w Ecóle Nationale des Beaux Arts w Dijon (Francja, 1993). Uczestniczył w programach: SPACES world artists program - Cleveland -OH (USA 2003) oraz CROSS ROADS - Glamorgan - Wels (GB 2004). W 1999 roku otrzymał nagrodę Młody Słowacki Plastyk. Obecnie mieszka i tworzy w Popradzie.
Więcej zdjęć Robo Kocana znajduje się na stronie internetowej: www.welcome.to/robo.kocan
Fotografie Robo Kocana prezentowane są w szczecińskiej Galerii Fotart (ul. Monte Cassino 5) od 2 kwietnia do 31 maja 2006 roku.
Wystawa eksponowana jest w ramach "inSPIRACJI'06" w Szczecinie.