Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Taki sposób rejestracji zakłada zbliżenie się do źródeł powstawania obrazu, do istoty procesu. Pozwala na przyjrzenie się sobie i otoczeniu głębszym spojrzeniem, przez to umożliwia doznanie metafizycznych znaczeń, subiektywnej refleksji oraz kontemplacji. Odwołuje się, zarówno w treści jak i formie, jedynie do gramatyki i poetyki medium fotografii, do jej pierwotnej magiczności. Tak napisał Janusz Musiał, który swoje prace razem z Katarzyną Łatą-Wroną zaprezentują w Galerii "Czekram" w Katowicach. Wystawę Plastyczne oblicza fotografii będzie można oglądać od 28 listopada do 2 grudnia 2005 roku.
Janusz Musiał jest absolwentem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2005 roku otrzymał stypendium od Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.
W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad środowiskiem naturalnym, czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem, wizerunkiem. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Wypowiada się w postaci cyklów fotograficznych, instalacji oraz prezentacji multimedialnych. Tworzy również krótkie formy filmowe. W swoich działaniach artystycznych najczęściej odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej, jak również do fotografii otworkowej.
Wybrane wystawy indywidualne: Oblicza światła-instalacje, Galeria Antrakt, Katowice; Odyseje światła, Za kulisami, Katowice; Całuny natury - ogień i woda, Galeria ZPAF, Katowice.
Wybrane wystawy zbiorowe: Całuny natury-ziemia, Wilno, Litwa; Gdzie jesteśmy?, Galeria ZPAF, Warszawa; Vi Labirynt Sztuki, Kłodzko; V Labirynt Sztuki, Kłodzko.
Katarzyna Łata-Wrona urodzona 29 maja 1973 roku w Świętochłowicach. W latach 1994-1999 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Filii w Katowicach, zakończone dyplomem w 1999 roku z projektowania graficznego i fotografii w pracowni prof. Tomasza Jury oraz w katedrze grafiki warsztatowej u prof. Stanisława Kluski. Od 2000 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2002-2005 wiceprezes ds. artystycznych, Od 2005 roku jest prezesem Okręgu Śląskiego ZPAF.
Poza fotografią zajmuje grafiką warsztatową i projektową, projektowaniem i wykonywaniem biżuterii, a także formami przestrzennymi. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wybrane wystawy indywidualne: Kontrast, symbol, uproszczenie, Galeria Instytutu Mikołowskiego w Mikołowie, 1999; Fotografie, Foto Galeria Łakomscy, Sosnowiec, 2000;Serigrafie wystawa towarzysząca 4 Triennale Grafiki Polskiej, Galeria Sztuki "Miriam", Tychy, 2000,Grafiki, Stadtische Galerie, Altes Amtsgericht Petershagen, Niemcy, 2002; Graphic & Fotographic, w "European Day Spa", Manhattan-New York, USA, 2005.
Wybrane wystawy zbiorowe: Foto ASP: Galeria ASP w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, 1997; Młoda Sztuka z Katowic, Oberschlesisches Landesmuseum, Ratingen-Hosel (Niemcy), 1999; Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2000; Most do przyszłości- wystawa konkursowa, Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki",Kraków, 2000; Bernstein Impressionen, Galeria "Spiegel", Mindem, Niemcy, 2002; wystawa zbiorowa Gdzie jesteśmy?, "Mała Galeria" i "Stara Galeria" ZPAF, Warszawa, 2005. W 2000 roku Katarzyna Łata-Wrona otrzymała nagrodę regulaminową Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach "Praca roku 1999", a 2002 roku zdobyła nagrodę Marcela Roussi za zestaw grafik na 54. Salon Sztuki "Societe des Artistes du Hurepoix".
Wernisaż wystawy Katarzyny Łaty-Wrony i Janusza Musiała Plastyczne oblicza fotografii odbędzie się w poniedziałek, 28 listopada 2005 roku w Galerii "Czekram" przy ulicy Mariackiej 20. Otwarcie nastąpi o godzinie 18.
Ekspozycja jest wystawą towarzyszącą I Fotograficznej Konferencji Naukowej odbywającej się w dniach 28-30 listopada 2005 roku w Katowicach.