Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Niesamowita wystawa Ziemia z nieba, na którą składa się 120 fotografii Yanna Arthus-Bertranda, powstawała w ciągu ostatnich dziesięciu lat, po spędzeniu trzech tysięcy godzin w helikopterze. Warto obejrzeć oblicze Ziemi, które przedstawia.
Niesamowita wystawa Ziemia z nieba, na którą składa się 120 fotografii Yanna Arthus-Bertranda, powstawała w ciągu ostatnich dziesięciu lat, po spędzeniu trzech tysięcy godzin w helikopterze. Prezentowane prace to jedynie jedna tysięczna z wszystkich powstałych podczas lotów zdjęć.
Fotografie wystawiane były w wielu miastach na całym świecie - wszędzie w formie gigantycznej plenerowej ekspozycji. Sto dwadzieścia fotografii o wymiarze 120 x 180 cm zajmuje około 600 metrów.
W Warszawie wystawa prezentowana jest na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego i Łazienek od strony Alei Ujazdowskich do 21 lipca 2002. Dzięki plenerowej formie ekspozycji obejrzało ją już ponad 250 tysięcy Warszawiaków. Od 3 sierpnia wystawę będzie można oglądać na krakowskim Rynku Głównym, a następnie we Wrocławiu (14.09-31.10) i w Łodzi (9.11-31.12.2002).
Wystawa, która odniosła znaczący międzynarodowy sukces, rzeczywiście robi wrażenie. Jest to zasługa nie tylko doskonałych fotografii profesjonalisty, ale również formy prezentacji. Zdjęcia Ziemi doskonale wkomponowują się w zieleń Ogrodu Botanicznego i Łazienek.
Sto dwadzieścia prezentowanych fotografii stanowi wybór tych miejsc na Ziemi, które w pewien sposób przyciągnęły uwagę autora. Na wystawie można znaleźć tradycyjne spojrzenie na panoramę miasta i fotografie bliskie zdjęciom satelitarnym, znanym z atlasów geograficznych. Są również prace niezwykle zaskakujące, ujmujące chwilę, mającą ogromne znaczenie dla pewnej wspólnoty ludzi czy ekosystemu, które znajdują się gdzieś na Ziemi. Yann Arthus-Bertrand ujął decydujący moment meczu baseballowego, drzewo właśnie porażone piorunem, krajobraz po trzęsieniu ziemi w Turcji... Wystawa jest więc subiektywnym spojrzeniem na Ziemię z góry, spojrzeniem wykraczającym poza schematy fotografii z lotu ptaka.
Ekspozycja niesie ze sobą również inne przesłanie: Ziemia jest dziełem sztuki a fotograf daje temu świadectwo. Fotograf stworzył oryginalny, obrazowy dokument naszej planety u progu nowego tysiąclecia. Z wielką troską i subtelnością ukazuje on zmiany zachodzące w przyrodzie pod wpływem człowieka i sił natury. Ważne są nie tylko urzekające fotografie, ale również teksty obok nich. Zdjęcie stanowią pretekst do rozważań na temat degradacji środowiska naturalnego i zmian w ekosystemie prowadzących do zakłócenia równowagi biologicznej na naszej planecie. W tym kontekście honorowy patronat nad wystawą objęła Jolanta Kwaśniewska oraz UNESCO.
Fotografie z wystawy Ziemia z nieba można oglądać na stronie Yanna Arthus-Bertranda www.yannarthusbertrand.com
Dostępne są tam również relacje z ekspozycji Ziemia z nieba na całym świecie.
Galeria zdjęć znajduje się również na polskiej stroniewww.ziemiaznieba.pl