Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Od pierwszych dni lipca otwarte są wszystkie trzy części największej jak do tej pory wystawy podsumowującej dotychczasowy rozwój fotografii czeskiej, która już we wczesnym etapie wpisała się trwale do dziejów tej sztuki. Kuratorami ekspozycji są Vladimír Birgus, dyrektor coraz lepiej znanego w Polsce Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie oraz Jan Mlčoch, dyrektor Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze. Na potrzeby projektu wybrali ponad 1200 fotografii ponad 400 autorów, w tym oprócz klasyków takich, jak Frantisek Drtikol, Jaroslav Rosler, Jaromír Funke czy Josef Sudek oraz współcześnie tworzących i znanych w świecie fotografów jak Josef Koudelka i Tono Stano także autorów mało znanych oraz zupełnie zapomnianych. Trzeba przyznać, że często właśnie te odnalezione zdjęcia należą do najbardziej wstrząsających. Ze względu na wielkość wystawy, podzielona została ona na trzy części mieszczące się w osobnych galeriach.
Chronologicznie najstarsze zdjęcia zaprezentowane zostały w Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze (Uměleckoprůmyslové museum v Praze), gdzie znajdują się fotografie początku wieku, z gatunku piktorializmu w kolejnych jego odmianach, reportażu pierwszej dekady XX wieku, modernizmu i początku fotografii abstrakcyjnej. Warto zauważyć, że prawie wszystkie odbitki które możemy zobaczyć na wystawie to tak zwane vintage prints, czyli autentyczne odbitki wykonane przez autora w okresie, gdy zostały wykonane. Ze względu na zachowaną ilość fotografii z tego okresy jest to także część, która wymaga najmniej czasu od zwiedzających.
Znacznie większa jest ekspozycja w galerii zwanej Domem Przy Kamiennym Dzwonie (GHMP Dům U Kamenného zvonu), gdzie w klimacie starych murów wystawione są fotografie różnych grup i prądów z okresu czeskiej awangardy, od konstruktywizmu do nowej rzeczowości i surrealizmu, a także fotografia portretowa, oraz reportaż do czasu II Wojny Światowej, oraz trzech lat demokracji, które nastąpiły od wyzwolenia kraju do przejęcia władzy przez partię komunistyczną.
Trzecia i zarazem największa część - ponad 700 obiektów - mieści się w Miejskiej Bibliotece (GHMP Městská knihovna) i obejmuje okres od 1948 roku do współczesności. Obok fotografii obejrzeć tu można dzieła z pogranicza fotografii, wideo czy instalacji, liczne prace wielkoformatowe, duże fragmenty cyklów Koudelki, filmy dokumentalne o Josefie Sudku i Jindřichu Štreitcie i wiele wiele innych fotografii.
Wystawy przygotowane są z wielką starannością, bardzo przydatne są krótkie opisy umieszczone przy wejściu do każdego kolejnego działu, gdzie w języku czeskim i angielskim opisane zostały nie tylko zdjęcia, które zobaczyć można na wystawie, ale także wymienieni są inni twórcy, którzy ze względu na objętość wystawy nie mogli się na niej znaleźć, a wraz z pozostałymi tworzą obraz epoki. Część tekstów znajduje się także na stronie internetowej pod adresem www.ceskafotografie.com, gdzie dostępne są wszelkie informacje na temat listy autorów, ekspozycji, cen biletów. Na obejrzenie całości trzeba zarezerwować sobie dwa dni, w przeciwnym wypadku ilość zdjęć może przyprawić o ból głowy, ale z pewnością warto!
Adresy galerii oraz terminy wystaw:
I. Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze
(Uměleckoprůmyslové museum v Praze)
Ulica 17. listopadu 2
Wystawa otwarta od 23 czerwca do 25 września 2005.
Czynne we wtorki od 10 do 20; od środy do niedzieli w godzinach 10-18.
II. Galeria Miejska
Dom Przy Kamiennym Dzwonie
(GHMP Dům U Kamenného zvonu)
Staroměstské nám.13
Wystawa otwarta od 29 czerwca do 9 listopada 2005.
Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.
III. Galeria Miejska
Miejska Biblioteka
(GHMP Městská knihovna)
Mariánské nám. 1
Wystawa otwarta od 1 lipca do 9 listopada 2005.
Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.