"Warszawa nieoczywista“, czyli nowa wystawa w Fundacji Archeologia Fotografii

Autor: Michał Chrzanowski

9 Maj 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Nadchodzący wernisaż „Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego“ jest częścią nowego cyklu Warszawa nieoczywista, którego organizatorem jest Fundacja Archeologia Fotografii. Co więcej będzie to pierwsza prezentacja prac Jana Jastrzębskiego, które zostaną ukazane szerszej publiczności.

Szczególne miejsce w dorobku Jana Jastrzębskiego zajmują prezentowane na wystawie zdjęcia dokumentujące remont warszawskiego Mostu Poniatowskiego, jaki miał miejsce w latach 1985-1990, w związku z wymianą jego stalowej konstrukcji. Mieszkający na Powiślu Jastrzębski śledził kolejne etapy demontażu jej fragmentów, a później (w mniejszym stopniu) odbudowy.

- Kontrastowe odbitki, o głębokiej, nasyconej czerni, ukazują rozciągnięty w czasie proces niszczenia i odbudowy mostu. W odsłoniętą konstrukcję, niegdyś skrytą pod dachem, wdzierał się śnieg i piach. Widoczne na niektórych zdjęciach opustoszałe przestrzenie, sfotografowane w okresie zimowym, kiedy wstrzymane były prace remontowe, przywołują na myśl starą teatralną dekorację; gdzie indziej wokół złowrogiego szkieletu toczy się normalne życie. W fotografiach z późniejszego etapu przebudowy, fragmenty przęseł, niczym w instalacjach Christo, przysłonięte są ogromnymi płachtami materiału - mówią organizatorzy wystawy.

- Interesujące formalnie, wywołujące niepokój fotografie nabierają z czasem charakteru symbolicznego. W historii powstałego tuż przed I wojną światową, kilkakrotnie niszczonego i przekształcanego mostu odbijają się dzieje całego miasta. Uchwycony przez Jastrzębskiego remont miał miejsce w okresie przełomu ustrojowego w Polsce, co pozwala odnieść się również do symboliki mostu związanej z połączeniem dwóch rzeczywistości - dodają organizatorzy.

Wernisaż Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego odbędzie się już w najbliższy czwartek, 11 maja 2017 roku o godzinie 18:00 w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Andersa 13, Warszawa). Ekspozycję zdjęć Jana Jastrzębskiego będzie można oglądać do 4 czerwca 2017 roku. Galeria jest czynna przez cały tydzień w godzinach 11:00-19:00. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie Fundacji Archeologia Fotografii.

Jan Jastrzębski (1925-2001) pracował jako reporter dla „Kraju” i „Miesięcznika Polskiego” („The Polish Review”/„La Revue Polonaise”). Fotografował polską prowincję, przemysł, zajmował się dokumentacją dzieł sztuki, fotografią krajobrazową.

wykorzystane zdjęcie: Jan Jastrzębski ⓒ Maria Jastrzebska FAF

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj