Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Pozostało już niewiele czasu na wzięcie udziału w kolejnej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej - Grand Press Photo. Jeszcze tylko do 4 kwietnia jurorzy będą czekać na wasze zdjęcia i fotoreportaże. Prace należy nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną.
Organizowany od 12 lat konkurs Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. W tegorocznej odsłonie będziemy mieli do czynienia z kilkoma istotnymi zmianami.
fot. Dawid Zieliński - Zdjęcie Roku 2016 i I miejsce w kategorii Wydarzenia (zdjęcie pojedyncze)
Zdjęcia nadal będą rywalizować ze sobą w 7 głównych kategoriach, ale zamiast sekcji "Kultura i człowiek" pojawiła się kategoria "Kultura i rozrywka", co daje szanse tym fotoreporterom, którzy np. dokumentują różnego rodzaju wydarzenia i imprezy. Oprócz tego, w przypadku konkursu "Projekt dokumentalny", w którym nagradzane są projekty długoterminowe, autorami może być teraz dwóch lub więcej fotografów.
W tym roku konkurs otwiera się także na młodych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na gruncie fotografii reportażowej. Kategoria “Portfolio” przeznaczona jest dla uczniów szkół fotograficznych oraz wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy w ramach nauki zajmują się fotografią dokumentalną i reporterską. Autor może zgłosić jedno portfolio składające się z maksymalnie 15 zdjęć.
Grand Press Photo 2016 - galeria nagrodzonych prac
Jury oceniającemu prace będzie przewodniczyć 5-krotny laureat World Press Photo, Stanley Grenee. Fotograf urodził się w Nowym Jorku, lecz od 1986 roku mieszka w Paryżu. Od 1991 do 2007 roku był członkiem paryskiej Agence Vu, dla której dokumentował największe światowe wydarzenia. Od 1993 roku pracował w Moskwie dla dziennika „Liberation”, tygodników „Paris Match”, „Time”, „The New York Times Magazine”, „Newsweek”, „Le Nouvelle Observateur” a także wielu innych pism. Od 1994 do 2001 roku dokumentował konflikt w Czeczenii - te zdjęcia przyniosły mu szczególny rozgłos. Od 2007 roku jest członkiem agencji NOOR.
Zdjęcia do tegorocznej edycji konkursu należy zgłaszać drogą elektroniczną do 4 kwietnia 2017 roku. W konkursie oceniane będą tylko zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2016 roku a 31 marca 2017 roku.
Równocześnie trwa konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2016 roku - termin nadsyłania mija także 4 kwietnia. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz wszelkie potrzebne formularze dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl. Tam także są odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące uczestnictwa w obu konkursach.