Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Na wystawę Janusza Musiała Oblicza światła składa się kilka zestawów prac, których tematem wspólnym jest relacja fenomenu światła oraz medium fotografii.
W postaci fotografii czystej (fotogramy, luksogramy) - zapisów - śladów obecności światła naturalnego i technicznego oraz w postaci fotografii inscenizowanej, gdy elementem kreacji rzeczywistości jest użyte światło.
Prezentowane cykle: Lux, Konieczny warunek, Istnienia, Wolne i doskonał, Symbol uniwerslany oraz Światło.
Janusz Musiał jest absolwentem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Śląski ZPAF). W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem oraz wizerunkiem. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Najczęściej w sposobie i technikach kreowania obrazów odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej czy otworkowej. Często też posługuje się dłuższą rejestracją. "Taki sposób rejestracji zakłada zbliżenie się do źródeł powstawania obrazu, do istoty procesu. Pozwala na przyjrzenie się sobie i otoczeniu głębszym spojrzeniem, umożliwia osobistą refleksję, doznanie metafizycznych znaczeń oraz chwile kontemplacji. Odwołuje się, zarówno w treści jak i formie, do gramatyki i poetyki medium fotografii, do jej pierwotnej magiczności".
Podczas wernisażu słowo wstępne wygłosi Marek Górny na temat Światło w tradycji tybetańskiej. Na otwarcie zaplanowano również pokaz filmów autorskich.
Wernisaż Janusza Musiały Oblicza światła odbędzie się 17 czerwca 2005 roku o godzinie 18 w Galerii Antrakt Miejski mieszczącym się w Domu Kultury Szopienice (ul. Hallera 28, Katowice).