Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Pochwała potęgi młodości, kobiecości i natury - tak w kilku słowach można scharakteryzować „Wiek niewinności“ autorstwa Soni Szóstak. Ekspozycję jej prac będzie można oglądać już od przyszłego piątku w Gdańskiej Galerii Fotografii.
„Wiek niewinności” to ponad 30 fotografii autorstwa Soni Szóstak wykonanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Na wystawę składają się zdjęcia portretowe, akty, fotografia modowa oraz „lifestylowa” o charakterze reportażowym. W swoich pracach, mimo różnorodności tematów, artystka zdołała uchwycić „ducha” swojego pokolenia.
Powyższe zdjęcie to część większego cyklu aktów w otoczeniu przyrody, który ukazuje człowieka i jego cielesność połączoną z naturą w sposób nierozerwalny. Zdjęcia są nieoczywiste, okryte tajemnicą i mogą wzbudzać niepokój. Przyroda jest tylko tłem, istotą ujęć jest ukazanie bliskości między dwojgiem ludzi. To właśnie ukazywanie emocji jest jednym z ważnych aspektów twórczości Soni Szóstak.
Estetyka zdjęć zdradza fascynację twórczością Petera Lindberga, ale odwołań do języka mistrzów fotografii jest więcej - mówi kuratorka wystawy, Mariola Balińska. Zarówno w czarno-białych, jak i barwnych portretach artystka przedstawia piękne kobiety odważnie patrzące w obiektyw. Światłem i kompozycją, a czasem rekwizytem, osiąga perfekcję i elegancję bliską zdjęciom Erwina Olafa - dodaje.
Z kolei część aktów wykonanych w mieszczańskich wnętrzach jest bezpośrednim nawiązaniem do tematów malarskiego kanonu dawnych mistrzów malarstwa – Śpiącej Wenus Georgione czy Wenus z Urbino Tycjana. Malarskość fotografii zostaje podkreślona przez umiejętne operowanie światłem i nasyceniem koloru. Modelki pozują z rekwizytami, nadgryzionym jabłkiem czy zapalonym papierosem, a ich kobiecość ukazana jest nie jako słabość, ale reprezentacja mocy.
Nie bez znaczenia jest fakt, że za obiektywem stoi kobieta artystka. Inaczej postrzegamy fotografię aktów wykonanych przez mężczyznę, inaczej przez kobietę. Chodzi o pewną szczególną relację i poziom zaufania między portretowaną a artystką; być może dlatego, patrząc na stworzone wizerunki, odczuwamy ich lekkość i naturalność - podkreśla Mariola Balińska.
Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca 2016 roku o godzinie 18:00 w Gdańskiej Galerii Fotografii (ul. Długi Targ 24). Ekspozycję będzie można oglądać do 11 września bieżącego roku. Szczegółowe informacje znajdziecie na www.mng.gda.pl. Z kolei po więcej zdjęć artystki odsyłamy na jej stronę www.soniaszostak.com.
Sonia Szóstak – ur. w 1990 r. w Szczecinie, jest absolwentką Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Została wyróżniona w 2011 r. przez „Le Book” za najlepszą okładkę oraz uznana przez magazyn „Fashion” za najlepszą debiutującą fotografkę. W 2015 r. zajęła pierwsze miejsce w rankingu 10 najciekawszych fotografów opublikowanym przez magazyn „F5. Trendy rynku i kultury”. W jej karierze nastąpił zwrot, kiedy jako jedyna Polka zaprezentowała na wystawie w Mediolanie swoje zdjęcia zrealizowane dla włoskiej edycji „Vogue”. Artystka specjalizuje się w fotografii modowej. Jej pierwsze publikacje miały miejsce w „K-Magazine”, ponadto jej fotografie prezentowały inne prestiżowe magazyny („Rolling Stone”, „Ozon”, „i-D”, „Harper’s Bazaar”, „Interview”). Realizuje kampanie fotograficzne dla wielu znanych marek: Pan Tu Nie Stał, H&M, Levis, Aloha from Deer.
Fotografie artystki wystawiane były w ramach Poland Fashion Week (2011), w Galerii FF w Łodzi (2012), w Galerii Carla Sozzani w Mediolanie (2013), podczas Miesiąca Fotografii w No Wódka w Berlinie (2014), w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Oliwie w ramach wystawy „Uwikłani w Sztukę. Prace z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich” (2014), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2015) oraz LEICA 6x7 Gallery w Warszawie na MIA Art Fair 2016 w Mediolanie (2016).