Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej pisaliśmy o akcji Raport z dnia 1 maja. Dzięki intensywnej kampanii informacyjnej setki fotografów z Polski i innych krajów wstępujących do UE uwieczniło dzień 1 maja 2004 roku w swoich obiektywach. Już wkrótce będziemy mogli oglądać owoce ich pracy na wystawach w Warszawie (21 października) i Łodzi (4 listopada).
Akcja Photo Project cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do 31 maja 2004 roku nadesłano ponad 700 niezwykle ciekawych prac. Głównym założeniem akcji było pokazanie normalnego, codziennego życia mieszkańców dziesięciu państw Nowej Europy. Kwestia wyboru formy i techniki była drugorzędna. Prezentowany na wystawie materiał to zbiorowy autoportret, będący wynikiem rejestracji rzeczywistości jednego dnia. Należy podkreślić, że jest to autoportret niezwykle zróżnicowany: od fotografii dokumentalnej, poprzez różne próby kreacji, po tzw. fotografię prywatną.
W gronie jurorów, którzy dokonali wyboru prezentowanych fotografii znaleźli się Elżbieta Łubowicz, krytyk i kurator z Wrocławia, Andrzej Wrzeszcz, dyrektor Agencji Fotograficznej PAP, Lech Lachowicz, teoretyk fotografii i wykładowca na PWSFTviT i Paweł Figurski, operator filmowy.
Obraz 24 godzin z życia 10 krajów zamknięty w kadrze miał być zaprezentowany na wystawie i w albumie. Organizatorzy wywiązali się ze swojej obietnicy, więc czas ocenić efekty akcji i udać się na wystawę pokonkursową. Ekspozycja ma wzmocnić promocję Polski na arenie międzynarodowej. Pierwszy wernisaż już wkrótce w Warszawie, następny w Łodzi.
WARSZAWA
wernisaż: 21 października, godzina 18.00
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (hol główny)
ul. Dobra 56/66
ŁÓDŹ
wernisaż: 4 listopada, godzina 18.00
Muzeum Historii Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego)
ul. Ogrodowa 15
Czytaj także:
Galeria zdjęć Raport z dnia 1 maja i wywiad z organizatorami akcji czytaj...
Informacje o projekcie Raport z dnia 1 maja czytaj...