Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jak piszą organizatorzy, wystawa Murderball to skondensowany zapis najczystszych sportowych emocji. Kilkadziesiąt czarno-białych fotografii powstałych podczas meczów i treningów rugbistów na wózkach, składa się na opowieść o sportowej pasji zawodników, którzy, aby móc realizować się w sporcie, muszą pokonywać przede wszystkim samych siebie i swoje ograniczenia. To historia o sportowcach, dla których przeszkody nie istnieją.
Reguły gry w rugby na wózkach zostały opisane po raz pierwszy w Kanadzie w końcu lat 70-tych. Początkowo dyscyplinę nazywano: „murderball”, czyli „mordercza piłka”. Sport ten zaczął zyskiwać na popularności w latach 80-tych, kiedy nadano mu oficjalną, używaną dziś nazwę „rugby na wózkach”. W Polsce pierwsze szkolenia i treningi odbywały się od 1997 roku, a w roku 1999 Polacy po raz pierwszy wzięli udział w Mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie. Jesienią 2001 roku powstała Polska Liga Rugby na Wózkach. Obecnie bierze w niej udział 13 zespołów, a reprezentacja Polski niemal każdego roku poprawia swoje osiągnięcia na Mistrzostwach Europy.
„Gdy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem na własne oczy mecz rugby na wózkach byłem jak zahipnotyzowany. Myśląc z podziwem o sportowcach, którzy wciąż pokonują swe fizyczne granice, z reguły odnosimy się do osób pełnosprawnych. Z czym jednak może równać się podziw dla sportowców niepełnosprawnych, którzy pokonują o wiele, wiele wyżej zwieszoną poprzeczkę. Czy może być coś bardziej inspirującego i motywującego?” - pyta autor zdjęć, Jakub Sagan.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października 2015 roku, o godzinie 19:00 w Galerii Sztuki Ratusz, przy ul. Piłsudskiego 41, w Legionowie. Wstęp wolny.