Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Fotografowanie osób to pogwałcenie ich, poprzez widzenie ich, jak oni nigdy nie widzą siebie, poprzez posiadanie wiedzy o nich, której oni nigdy nie mogą mieć. (Susan Sontag)
Gospel to specyficzny gatunek muzyki będący formą zbiorowej pieśni religijnej. Wywodzi się z XIX wiecznej muzyki określanej nazwą "negro spirituals". Łączy w sobie chrześcijańskie teksty z elementami bluesa i rhythm and blues’a. Muzyka ta w Polsce nie jest zbyt popularna, chociaż stanowi ona korzenie większości współczesnych gatunków muzycznych. Chciałoby się powiedzieć - szkoda, bo muzyka ta niesie w sobie niesamowity ładunek pozytywnych emocji i uniesień.
Wszystkie zdjęcia, które znalazły się w tym projekcie, zostały wykonane w trakcie prób i koncertów warszawskiego chóru "Sienna Gospel Choir". Założony w 2002 roku jako agenda Stołecznego Zboru Zielonoświątkowego przy ul. Siennej w Warszawie utrzymuje otwarty charakter ekumeniczny. W chórze działają zarówno profesjonalni muzycy jak i osoby, które traktują muzykę gospel jako hobby, a specyficzny rytm na dwa, improwizacje wokalne i treść tekstów stały się dla nich sposobem na życie w dzisiejszym zabieganym świecie. Na wystawie pojawia się wybór zdjęć z mojego dwuletniego okresu fotograficznej współpracy z chórem. To, co próbowałam uchwycić w moich zdjęciach, to element religijnego uniesienia. Bo muzyka gospel to nie tylko kołyszące rytmy czy improwizacje kojarzące się z jazzem. To przede wszystkim forma modlitwy. I ten wyznacznik zastosowałam jako główny element stanowiący o doborze prac na wystawę. Znalazły się tu również zdjęcia, w których nie mogłam oprzeć się przed pokusą ukazania wartości plastycznych danej sytuacji. W części zdjęć próbowałam jednak przedrzeć się przez maskę ciała i grymas danego wykonawcy, by dotrzeć do jego wnętrza - istoty duszy - stąd tytuł wystawy: "Bliżej". Mam nadzieję, że muzycy wybaczą mi, że odarłam ich z prywatności ukazując publicznie to, co dla nich jest intymnym przeżyciem. Świat zasługuje na piękno w każdej formie.
Pragnę podziękować dyrygent chóru - Annie Bajak oraz manager - Annie Mazurek za pozwolenie na wykorzystanie zdjęć oraz za wszelką pomoc i współpracę w trakcie powstawania materiału - Anna Wolska
Anna Wolska. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in. kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii "Galerii Obok ZPAF" oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii". Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem i fotografią.
Anna Wolska Bliżej
Wernisaż: 10 października 2014 (piątek), godz. 19:00
Termin: do 7 listopada 2014
Galeria Instytut 116
ul. Grochowska 116
Warszawa