Fotografia dzikiej przyrody 2005

Autor: Marta Sinior

6 Styczeń 2006
Artykuł na: 9-16 minut
Już dziś o godzinie 17 w Bielsku-Białej rozpocznie się polskie tournee najnowszej edycji światowej wystawy "Fotografia dzikiej przyrody 2005". Zgodnie z tym co obiecaliśmy, publikujemy wybrane fotografie laureatów najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu fotograficznego dzikiej przyrody.

Wystawę Fotografia dzikiej przyrody 2005 tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2005, zorganizowanego przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Przedstawiane fotografie na wystawie wybrano spośród niemal 17 tysięcy zdjęć (slajdów i cyfrowych), nadesłanych przez 1410 fotografów, z 57 krajów.

Na wystawie można zobaczyć zarówno fotografię dokumentacyjną, jak i charakteryzującą się artystycznym i reporterskim spojrzeniem. Po raz pierwszy w długoletniej historii konkursu pojawiła się kategoria zdjęć czarno-białych. Natomiast po raz drugi można było zgłaszać prace wykonane techniką cyfrową. Stanowiły one tym razem ok. 30% zdjęć nadesłanych i nieco więcej, bo ok. 40%, jest ich wśród zdjęć na wystawie.

Tak jak w dwóch poprzednich edycjach, na wystawie zobaczymy zdjęcia Polaka, Mateusza Kowalskiego z Warszawy. Otrzymał II nagrodę I wyróżnienie w jednej z kategorii młodzieżowych (15-17 lat).

copyright Mateusz Kowalski "Dorosła i młoda rybitwa białoskrzydła

Wystawa Fotografia Dzikiej Przyrody 2005 w 2006 roku odwiedzi dwanaście polskich miast w następujących terminach:

  • 06 - 29.01.2006 Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
  • 02 - 26.02.2006 Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Łazienna 6
  • 01 - 26.03.2006 Szczecin, Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3
  • 31.03. - 30.04.2006 Wschowa, Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Zamkowy 2
  • 05 - 28.05.2006 Łódź, Miejska Galeria Sztuki, ul. Wólczańska 31
  • 31.05. - 28.06.2006 Wrocław, Muzeum Miejskie Wrocławia, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15
  • 03 - 30.07.2006 Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 42
  • 02 - 30.08.2006 Połczyn Zdrój, Zamek, ul. Zamkowa 1
  • 05.09. - 03.10.2006 Bytom, Muzeum Górnośląskie, Pl. Jana III Sobieskiego 2
  • 06 - 29.10.2006 Włocławek, Miejska Galeria Sztuki, ul. Miedziana 2- 4
  • 02 - 26.11.2006 Stalowa Wola, Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1
  • 30.11. - 29.12.2006 Warszawa, Muzeum Ziemi PAN, Al. Na Skarpie 27
copyright Martyn Colbeck, Wielka Brytania "Starcie słoni"

Poniżej zamieszczamy szczegółowe opisy autorów nagrodzonych fotografii:

Bence Máté (Węgry)

Nagroda im. Erica Hoskinga

Dudek, żywiciel rodziny
Bence, zapalony obserwator ptaków, wędrował godzinami po wsi niedaleko swojego domu w Pusztaszer, poszukując nowych możliwości fotografowania. Wtedy to odkrył dudka karmiącego swą wybrankę, gniazdującą w dziupli. Dudki były niegdyś powszechnie spotykane na famach w północnych Węgrzech. Ale w ciągu ostatnich 20 lat stały się rzadkim widokiem. Bence zrobił to zdjęcie o zachodzie słońca, używając lampy błyskowej, w blednącym świetle. "Nadusiłem guzik tuż przed momentem odlotu dudka do gniazda"- mówi Bence. "Lampa błysnęła, ale naświetlenie było wystarczająco długie, aby ukazać skrzydła poruszające się w naturalnym świetle".

Dane techniczne: Canon EOS IN RS; obiektyw 300mm f2.8, konwerter EOS-Nikon, Nikon TC-301 teleconverter x 2;

0.6 s. i f5.6; Fujichrome Velvia 50; flesz Nikon SB28 i SB25 oraz flesz Canon 550EX; statyw Gitzo; osłona.

Tim Laman (USA)

Wyróżnienie w kategorii tematycznej: Zachowania zwierząt: ptaki

Lądowanie żurawia
Elegancki, czerwonogłowy żuraw jest w japońskiej kulturze i sztuce symbolem pokoju, szczęścia. Kiedy Tim przybył na Hokkaido w Japonii, w celu stworzenia foto-opowieści o dzikiej przyrodzie zimową porą, zafascynował się żurawiami. "Wyglądają szczególnie pięknie w śniegu - mówi Tim. Dołożyłem wszelkich starań, aby sfotografować je podczas burzy śnieżnej. Uwielbiam sposób w jaki ich skrzydła delikatnie opadają przy lądowaniu."

Dane techniczne: Canon EOS IV; obiektyw 600mm f4; 1/250 s. i f4; Fujichrome Provia 100, wskaźnik 200; statyw z głowicą Wimberley.

Ruben Smit (Holandia)

I miejsce w kategorii tematycznej: Zachowania zwierząt: pozostałe zwierzęta

Orgia ropuch
Każdej wiosny ropuchy, migrujące dużymi skupiskami, przemieszczają się do stawów Veluwe w Holandii, aby tam kopulować. Widowisko to od zawsze fascynowało Rubena. Ciekawski fotograf chciał wiedzieć, co dokładnie dzieje się pod powierzchnią wody. Brodząc w zimnej, krystalicznie czystej wodzie, trzymał aparat tak blisko dna stawu jak tylko mógł, aby uchwycić widok wijących się mas kopulujących ze sobą ropuch. Użył do tego obiektywu o szerokim kącie, umożliwiającym pokazanie jak największej przestrzeni dziejącej się sceny. Nie spodziewał się tylko tego, że sam stanie się częścią orgii. Męskie osobniki potraktowały palce Rubena jak swoje żeńskie żabie wybranki. Przywarły z dziką namiętnością do palców fotografa mocno je uciskając i nadając w ten sposób swoistą pointę zdjęciowej sesji.

Dane techniczne: Canon EOS II; obiektyw Sigma 20mm f1.8; 1/25 s. i f18; 400 ISO; podwodna osłona

Tom Putt (Australia)

Wyróżnienie w kategorii tematycznej: W zachwycie nad roślinami

Wiekowy eukaliptus śnieżny
Pień - sfotografowany w jednym z najzimniejszych regionów Australii; na Przełęczy Charlotte w Nowej Południowej Walii - urzekł Toma intensywnością kontrastu barw kory, splotem form i ogromnym rozmiarem. Wielkość eukaliptusa śnieżnego w porównaniu z innymi, mniejszymi drzewami wskazuje, iż ma setki lat. Mgła i deszcz dodały tajemniczości temu miejscu. Wysokogórski las jest pozostałością po niegdyś rozległe zalesionym terenie, zniszczonym przez pożar w 2003 r., który pochłonął miliony hektarów lasów stanowych i parków narodowych.

Dane techniczne: Canon EOS 20D; obiektyw 17-35mm f2.8; 1/20 s. i f10; 200 ISO.

Jean-Pierre Zwaenepoel (Belgia)

2 miejsce w kategorii tematycznej: Dzika przyroda miast i parków

Langur hanuman przygląda się miastu
Według hinduskiej legendy, bóg-małpa Hanumant wlókł swój płonący ogon wzdłuż dachów domów wyspy Lanka, oświetlając budynki. Tego heroicznego czynu dokonał poszukując ratunku dla Sity, żony boga Roma, aby wyzwolić ją spod władzy demonicznego króla. Ten langur hanuman z pewnością jest u siebie "w domu" pośród dachów i tarasów miasta Jodpur, w indyjskim Radżastanie. Był jednym ze stada 30 langurów, które sfotografował Jean-Pierre wcześnie rano, kiedy miasto budziło się do życia. "Przemieszczały się spokojnie i elegancko, w niczym niepodobne do miejscowych kotów" - mówi Jean-Pierre. Ten langur przystanął aby ogrzać się w promieniach porannego słońca. Jego czarne stopki, łapki i pyszczek są świadectwem dawnej legendy.

Dane techniczne: Nikon F 100; obiektyw 180mm; automat if4; Fujichrome Velvia 100.

Martyn Colbeck (Wielka Brytania)

2 miejsce w kategorii tematycznej: Przyroda w czerni i bieli

Starcie słoni
Martyn napotkał te dwa ogromne słonie późnym wieczorem w Parku Narodowym Amboselii i natychmiast ocenił, że ich manewry wróżą walkę. Przygotował się na nieunikniony i przerażający łomot kości. Ustawił aparat na zwolniony ruch migawki, aby stworzyć uczucie ożywienia i siły. Słoń po prawej stronie zatrzymał się na moment, aby nie zostać przewróconym przez przeciwnika. Gdyby mu uległ, to mógłby poważnie ucierpieć. Tym razem jednak udało mu się wyswobodzić. Poważne walki pomiędzy słoniami są rzadkością. Walczące ze sobą samce są zazwyczaj tych samych rozmiarów, a walka ta ma miejsce w okresie tzw. "musth" - czasie podwyższonej aktywności seksualnej i zwiększonej agresywności u męskich osobników.

Dane techniczne: Canon EOS IV; obiektyw EF 300mm f2.8; 1/15 s. i f 2.8; Ilford Delta 100; statyw z głowicą typu fluid.

Luca Fantoni i Danilo Porta (Włochy)

Wyróżnienie w kategorii tematycznej: Przyroda w czerni i bieli

Brzoza we mgle
Monte Barro znajduje się w Lombardii w północnych Włoszech, niedaleko miejsca, w którym Luca i Danilo mieszkają. Latem staje się przebogate w piękne kwiaty i insekty. Nie mniej jednak, o każdej porze roku jest to miejsce godne podziwu. Leśne tereny mogą poszczycić się majestatycznymi wiekowymi brzozami. Pewnego mglisto-szarego, listopadowego ranka para fotografów odkryła tę oto brzozę. Przypominała im starego, mądrego patriarchę, który zgromadził swój lud, aby przekazać mu ważne informacje. Patrząc na drzewo od dołu, ma się wrażenie, iż gałęzie przypominają system korzenny; pną się ku górze, jakby szukając pożywienia w sklepieniu nieba.

Dane techniczne: Nikon F90x; obiektyw 20mm; 1/60 s. i f8; Ilford FP4.

Alessandro Bee (Włochy)

2 miejsce w kategorii: Kompozycja i forma

Lot o zmierzchu
Oto afrykańska scena inna niż wszystkie. Zamiast niebieskiego nieba i usłanego akacjami horyzontu, mamy tutaj do czynienia z bezbarwnym tłem, a ptak jest tylko impresją. Zdjęcie zostało zrobione o zmierzchu, podczas gdy dwa sępy afrykańskie pojawiły się, szybując nisko. Kiedy jeden z nich przelatywał w blednącym świetle, Alessandro ustawił aparat na wydłużony czas migawki, aby przeobrazić sępa i cień w abstrakcyjny obraz ruchu.

Dane techniczne: Nikon D70; obiektyw 70-300mm f4-5.6; 1/8 s. i f27; 200 ISO.

Adam Gibbs (Kanada)

Wyróżnienie w kategorii tematycznej: Dzikie miejsca

Widok z Panorama Ridge
Park Garibaldi jest ogromny i rozciąga się od Vancouver do Whistler. Oto dzicz, która poszczycić się może najbardziej widowiskową scenerią w zachodniej Kanadzie. Adam powędrował na szczyt, zwany Panorama Ridge, aby przyglądać się niepowtarzalnemu krajobrazowi po drugiej stronie. "Zerkając w tył - wyjaśnia Adam - zobaczyłem ostatnie promienie światła padające na grzbiet. Zaspy śnieżne otulały świetlaną powłokę, kontrastując po jednej stronie z obnażoną warstwą ziemi - pozostałością po pożarze - a głębokim cieniem po drugiej. Zdjęcie przedstawia abstrakcyjne spektrum, w skądinąd prostej scenerii."

Dane techniczne: Toho Shimo FC45X; obiektyw Schneider G-Claron 305mm; Fujichrome Velvia 50.

Mart Smit (Holandia)

2 miejsce w kategorii: od 11 do 14 lat

Smaczny kąsek czyżyków
Mart zwyciężył w konkursie podwójnie, robiąc to zdjęcie z tej samej kryjówki co zdjęcie rudej wiewiórki. Czyżyk przysiadł na gałęzi powyżej swojej latorośli, z ziarnem w dziobie. Malownicze tło jest idealne dla delikatnie przedstawionej pary ptaków.

Dane techniczne: Canon EOS 10D; obiektyw 100-400mm f5.6; 1/250 s. i f5.6; 400 ISO; statyw.

Mateusz Kowalski (Polska)

Wyróżnienie w kategorii: od 15 do 17 lat

Dorosła i młoda rybitwa białoskrzydła
Rok 2004 był wyjątkowo korzystny dla rybitw białoskrzydłych. Ci piękni i rządcy goście z Azji, odwiedzili Biebrzański Park Narodowy w rekordowej liczbie. Pewnego razu, w połowie czerwca, Mateusz zauważył śródbagienną ścieżkę wprost usłaną młodymi rybitwami. Głośno skrzeczące pisklaki, z szeroko otwartymi dzióbkami domagały się jedzenia od krążących ponad nimi dorosłych. W końcu grupa wyjątkowo zdesperowanych młodych wylądowała na niskich palikach - pozostałościach pastucha elektrycznego - po obu stronach drogi. "Następnego dnia wróciłem z odpowiednim sprzętem, by uwiecznić te niezwykłe sceny. Musiałem jednak spędzić tam wiele godzin i zrobić sporo zdjęć, nim w końcu oba ptaki, dorosły i młody, ułożyły się idealnie względem siebie" - opisuje Mateusz.

Dane techniczne: Canon EOS 1D II, obiektyw 300 mm i 2x telekonwerter, 1/1250s. i f5.6, 200. ISO

Czytaj także:

Fotografia Dzikiej Przyrody 2005 w Bielsku-Białej czytaj...

Fotografia Dzikiej Przyrody 2004 w Polsce czytaj...

Wildlife Photographer of The Year 2004 - konkurs rozstrzygnięty czytaj...

Najlepsze fotografie dzikiej przyrody 2003 czytaj...

{GAL|25977
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl
Ruszył Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl
Nawet 2200 zł zwrotu można uzyskać po zakupieniu sprzętu fotograficznego i filmowego w sklepie Fotoforma.pl. Sprawdź szczegóły promocji Zimowy Cashback Sony oraz inne oferty. 
10
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
Powiązane artykuły