Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
1057 km Wisły od samych źródeł do ujścia do Bałtyku i teren wokół niej to obszar, który choć jest geograficzną osią naszego kraju, tak naprawdę na większości odcinków jest wciąż swoistą terra incognita. Wojciech Sternak rozpoczął swoją samotną podróż w lutym 2013, ruszając czółnem spod Baraniej Góry, by po licznych perypetiach, wymuszonych przestojach, powrotach do rodziny i pracy, zamianach czółna kolejno na kajak, ponton, własnoręcznie zbudowaną łódź, wpłynąć w pierwszych dniach marca 2014 do Bałtyku. Cały czas ze swoim nieodłącznym analogowym średnim formatem pod ręką.
Moim celem nie było tylko pokonanie samego dystansu - opowiada autor - lecz stworzenie wizualnej opowieści o Polsce widzianej znad Wisły. Spojrzenie z perspektywy dzikiej natury na cywilizację, której jesteśmy częścią. Chciałem stworzyć sytuację fotograficzną, w której intrygować będzie jacy ludzie mieszkają za wałem powodziowym, czy w ogóle oni jeszcze istnieją - tam gdzieś na przedłużeniu mostów i dzikich plaż, z dala od rzeki. To niesamowite, jak szybko, już po kilku dniach samotnego płynięcia, zaczynamy identyfikować się bardziej z szumem rzeki niż miejskim ruchem, jak doceniamy resztkę herbaty w termosie, jakim objawieniem staje się napotkanie człowieka po kilku dniach odludzia.
Na wystawie zobaczymy wielkoformatowe, kolorowe odbitki ukazujące Wisłę z pespektywy dotychczas nam nieznanej: często zagadkową, nierzadko wręcz surrealistyczną, groźną i piękną jednocześnie.
Jednym z największych wyzwań było wybranie z ponad tysiąc kilometrowej podróży zdjęć, które pomieszczą się w przestrzeni galeryjnej. 50 kilometrów rzeki na jedno zdjęcie? Jak dać odczuć tak długi czas? Stąd taka dbałość o szczegóły - wyjaśnia Wojciech Sternak - pragnę zaprosić widzów do wędrówki wewnątrz kadru. Te zdjęcia można oglądać z dystansu, ale warto również dostrzec wiele ukrytych wątków, gdy podejdziemy do fotografii na przysłowiowych kilka cali.
Wojciech Sternak - ukończył studia kulturoznawcze na UW oraz fotografię na UAP, wykłada i uczy fotografii. Doktorant na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie, a pływa po Wiśle.
Wojciech SternakDopóki. Wisła. Między rzeczywistością a symulakrum
Wernisaż: 16 kwietnia 2014, godz. 18:00
Termin: od 17 kwietnia
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
Warszawa