Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Wystawa zdjęć Milesa Davisa autorstwa Dona Hunsteina w warszawskim klubie "Sztuki&sztuczki" to jednocześnie premiera kolekcjonerskiego, dwupłytowego albumu "Miles Davis, Music&Photos" wydanego przez Sony Music. Obok płyt w okładce znajduje się dziesięć dużych fotografii trębacza wykonanych w latach 1959-73. To właśnie te zdjęcia zawisną na filarach klubu "Sztuki&sztuczki". Będzie można je oglądać do końca lutego.
Najcenniejszą fotografią zbioru jest portret z 1959 roku, na którym Davis uśmiecha się rozbrajająco wychylając się zza pulpitu. Tego dnia skończył pracę nad albumem "Kind of Blue", najlepiej sprzedającą się płytą jazzową wszechczasów, którą znawcy jednogłośnie określają mianem "arcydzieło". Hunstein uchwycił w kadrze reakcję Davisa na pierwsze sekwencje nagranego właśnie albumu.
Don Hunstein fotografował nie tylko Milesa Davisa, ale też Arethę Franklin, Boba Dylana, Barbarę Streisand, Johnny Casha. Dla historii fotografii muzycznej dorobek Hunsteina z trzydziestoletniej pracy dla wytwórni płytowej Columbia Records jest niezrównany jeśli chodzi o zakres i charakter zdjęć. Fotografował sławy i debiutantów, dokumentując wyjątkowe chwile, kiedy to artyści w skupieniu oddają się swojej sztuce.
Specjalizował się w fotografii muzyków rock and rolla, jazzu i muzyki klasycznej. Miał to szczęście, że pracował w Columbia Records za czasów Goddarda Liebersona, który uważał, że należy rzetelnie udokumentować kulturową historię muzyki swoich czasów. Hunstein miał więc możliwość zrobienia zdjęć na potrzeby okładek albumów i reklamy wchodząc w nieupubliczniane dotąd strefy: na zamknięte sesje nagrań, a nawet do domów muzyków.
W "Sztukach&sztuczkach" zobaczymy także Milesa Davisa z 1969 roku. Legenda jazzu była wtedy w połowie pracy nad dwoma arcydziełami jazz-fusion: "In A Silent Way" i "Bitches Brew". Don Hunstein robił wtedy sesję zdjęciową w domu Davisa na 77th West Street w Nowym Jorku. Fascynację zelektryfikowanymi instrumentami Milesa Hunstein zobrazował w jednym z portretów. Podkreślił w nim futurystyczny jak na tamte czasy styl ubierania się muzyka. Uwiecznił też trębacza w domowym wnętrzu, które przez swój eklektyczny wystrój (m.in. głowa lwa na stole), miało symbolizować wielokulturowość muzyki Davisa.
Miles Davis. Photos&Music
Wernisaż: 7.02.2013, godz. 19:00
Termin: 8-28.02.2013
"Sztuki&sztuczki"
ul. Szpitalna 6 i 8A
Warszawa