Wystawa Adriana Spuły w Olkuszu

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Marzec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu zaprasza na wystawę "ŁEM - Ukryta Kraina", której autorem jest Adrian Spuła. Wernisaż (30 marca 2012, godz. 18:30) połączony będzie z koncertem projektu muzycznego Karpaty Muzyczne.
fot. Adrian Spuła

Adrian Spuła jest autorem wystawy "ŁEM - Ukryta Kraina", którą od 31 marca będziecie mogli oglądać w Olkuszu.

Jeżeli ktoś usiłuje wyobrazić sobie, jak mogłaby wyglądać Ziemia, gdyby nagle zniknął z niej człowiek, powinien szybko pojechać w Beskid Niski. Po wysiedleniu Łemków czas się tu zatrzymał, a następnie niemal cofnął do wieków sprzed ery kolonizacji tych terenów. Przyroda upomniała się o swoje, wkradając się bujną roślinnością w miejsca dawnych domostw, pól uprawnych, dróg i ścieżek. Wioski, liczące niegdyś po kilkuset mieszkańców, wchłonął las, a w opustoszałe doliny wprowadziły się zwierzęta. Znikły mosty i kładki na rzekach, czyniąc te tereny jeszcze bardziej niedostępnymi. Po niezwykle barwnej kulturze Łemków pozostały cerkwiska, kapliczki i krzyże cmentarne - z roku na rok coraz trudniejsze do odnalezienia. Samoistnie stworzył się tajemniczy świat, powstała Łem - Ukryta Kraina.

Tu nic nie jest tym, czym się wydaje. Drogi nie prowadzą do ludzi, urywają się w środku lasu. Puste doliny kryją ślady po dawnych mieszkańcach: podmurówki domów, zarastające miedze. W opuszczonych piwniczkach zimują nietoperze, a pod kapliczkami litanie wyśpiewują drozdy i zięby. Zdziczałe drzewa owocowe co wiosnę odprawiają rytualny apel poległych, rozświetlając białymi pąkami kwiatów miejsca po tych, którzy dbali o nie ponad pół wieku temu.

Prezentowane na wystawie fotografie powstały w latach 2008-2011 na obszarze południowo-wschodniej Polski (między Dunajcem a Osławą). W sumie projekt "Łem Ukryta Kraina" objął ponad sto dawnych miejscowości Beskidu Niskiego, Sądeckiego, Bieszczad i Pienin, w których do 1947 roku mieszkali Łemkowie. Wystawa oraz towarzyszący jej album powstały dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "MŁODA POLSKA".

Adrian Spuła - ur. 1980r. Absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej prof. dr hab. Wojciecha Prażmowskiego). Debiutował w 2000r w tygodniku Przekrój. Później pracował dla krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej i dziennika Rzeczpospolita. Jego zdjęcia publikowały ponadto: Polityka, Newsweek, Wprost, Przegląd i Tygodnik Powszechny. Członek Towarzystwa Karpackiego. Od 2007r związany z Krakowską Szkołą Filmową. Laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej (2002) i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "MŁODA POLSKA" (2011).

www.Donkliszot.com

Adrian SpułaŁEM - Ukryta Kraina

Wernisaż: 30.03.2012, godz. 18:30
Termin: 31.03-24.04.2012
pon: 8-16, wt-pt:10-18, sb: 10-14

Galeria Sztuki Współczesnej
Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu
ul. Szpitalna 34
Olkusz

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8