Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Prężnie działająca fotograficzna Księgarnia f5 nie zwalnia tempa. Najpierw Internet, potem siedziba w Krakowie, a teraz pierwsza publikacja. Chodzi oczywiście o pozycję "Fotografia - dyletanci, amatorzy i artyści" Tomasza Ferenca, która miała swoją premierę podczas trwającego właśnie Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Prężnie działająca fotograficzna Księgarnia f5 nie zwalnia tempa. Najpierw Internet, potem siedziba w Krakowie, a teraz pierwsza publikacja. Chodzi oczywiście o pozycję "Fotografia - dyletanci, amatorzy i artyści" Tomasza Ferenca, która miała swoją premierę podczas trwającego właśnie Miesiąca Fotografii w Krakowie. Autor przybliża czytelnikowi pojęcie socjologii fotografii.
Fotografia - dyletanci, amatorzy i artyści to przeredagowana i nieco bardziej przystępna wersja doktoratu Tomasza Ferenca, który obronił w łódzkim Instytucie Socjologii. Autor pisze o społecznych aspektach fotografii. Opisuje różne grupy osób zajmujących się tym medium - od całkowitych amatorów, niedzielnych "pstrykaczy", przez hobbistów, aż po zawodowców i artystów fotografów. Ponadto w książce znajdziemy obszerną (zresztą całość ma 328 stron...) dyskusję na temat dominujących, zdaniem autora, nurtów postrzegania fotografii wśród krytyków. Ważne są również liczne rozmowy, które Ferenc przeprowadził z polskimi twórcami, m.in. Natalią LL, Wojciechem Prażmowskim czy Marianem Schmidtem. Żeby nie było tak zupełnie teoretycznie i z pamięci, w książce zamieszczono 50 czarno-białych reprodukcji zdjęć. Trzeba przyznać, że zapowiada się smakowicie. Już wkrótce recenzja w Fotopolis.
Fotopolis jest patronem internetowym opisywanej książki, którą można oczywiście kupić w Księgarni f5 - kosztuje 35 zł.
Poniżej zamieszczamy krótką informację przygotowaną przez Krzysztofa Makowskiego - właściciela Księgarni f5 i jednocześnie wydawcę książki Fotografia - dyletanci, amatorzy i artyści.
Publikacja Tomasza Ferenca, wprowadza czytelnika w tematykę socjologii fotografii, dyscypliny, której celem jest poznanie społecznych aspektów funkcjonowania tego medium. Oprócz charakterystyki różnych grup zajmujących się fotografią, czyli tytułowych - dyletantów, amatorów i artystów, znajdziemy także polemiki z teoretykami i historykami, których nazwiska do tej pory niezwykle rzadko gościły w naszych dyskusjach o sztuce.
Książka zawiera również wypowiedzi wybitnych twórców dotyczące m.in.: początku ich karier, strategii działań artystycznych, czy fundamentalnych z punktu widzenia teorii - pytań o ontologię, estetykę i kierunki rozwoju fotografii. Wśród nich znaleźli się: Natalia LL, Stefan Wojnecki, Grzegorz Przyborek, Józef Robakowski, Krzysztof Cichosz, W. Zurborn, Tomek Sikora, Marian Schmidt oraz Paweł Żak.
Jest to pierwsza pozycja wydana przez Księgarnię f5 i mam nadzieję, że wkrótce będziemy częściej Was zaskakiwać nowymi tytułami przygotowywanymi przez nasze wydawnictwo.