Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nowości ciąg dalszy. Canon prezentuje nowe modele aparatów cyfrowych: PowerShot A60 z 2 Mp przetwornikiem oraz PowerShot A70 z sensorem 3.2 Mp. Wraz z zastąpieniem modeli A30 i A40, w ofercie Canona nie ma żadnego aparatu o rozdzielczości niższej niż 2 mega.
Po raz kolejny w dniu dzisiejszym, jesteśmy świadkami upgrade'u niemal wszystkich serii aparatów cyfrowych Canon. We wspólnej informacji prasowej, producent zaprezentował dwa modele dwucyfrowej serii PowerShot A. Poza podniesieniem rozdzielczość do 2 i 3 megapikseli, za najważniejszą poprawkę w stosunku do poprzedników należy uznać wprowadzenie trybów półmanualnych i manualnego w doborze ekspozycji.
PowerShot A60 posiada 1/2.7" CCD o efektywnej liczbie 2.0 megapikseli co przekłada się na rozdzielczość maksymalną 1600 x 1200. PowerShot A70 ma sensor światłoczuły 3.2 megapiksele i ma on ten sam rozmiar 1/2.7". Dzięki temu obiektyw o obu modelach ma tę sama ogniskową 35-105mm, F2.8 - F4.8 przy czym A60 wspierany jest 2.5-krotnym, a A70 3.2-krotnym zbliżeniem cyfrowym. Ostatnia różnica jest taka, że tryb filmowy w A70 pozwala na rejestrację w popularnej ostatnio rozdzielczości 640 x 480 (15 kl/sek do 30 sek)
Reszta właściwości niemal identyczna w obu modelach. Tak jak inne PowerShot'y także te dysponują przetwornikiem obrazu DIGIC. Do dyspozycji mamy 5-punktowy inteligentny system AiAF. Przy normalnym ustawieniu ostrość mierzona jest poprawnie od 46cm, w trybie makro od 5cm. Chyba już tradycją jest, że nawet amatorskie modele Canona posiadają wszystkie trzy rodzaje pomiaru światła (ewaluacyjny, centralnie ważony, punktowy), korektę ekspozycji w zakresie +/-2EV w skoku 1/3, a oraz system równoważenia czułości w zakresie ISO 50-400.
Odświeżona, w postaci A60/70 linia, różni się od co oferowały modele A30/40 jedną, niezwykle ważną właściwością. Program automatyki ekspozycji uzupełniono o tryby priorytetu migawki, priorytetu przysłony oraz manualny. Jesteśmy gotowi zaryzykować stwierdzenie, że Canon tak zmienia oblicza swoich produktów, jak zmienia się pojęcie "amatorskości". Zdaje się, że to właśnie japoński producent stymuluje ruch w te stronę, bowiem jeszcze niedawno nikt nie wyobrażał sobie, by, bądź co bądź, prosty kompakt mógł dysponować trybami pracy znanymi niegdyś jedynie z lustrzanek.
Reszta właściwości, jak drukowanie bezpośrednie, programy tematyczne, panorama, efekty w obrazie, notatka dźwiękowa i inne, są naszym czytelnikom doskonale znane z innych modeli Canon PowerShot.
Canon PowerShot A70 - specyfikacje