Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na tegorocznych targach PMA Pentax pokaże swoją najnowszą lustrzankę jednoobiektywową. Aparat będzie się nazywał *ist i ma być najmniejszą lustrzanką świata. Wyposażono go m.in. w szesnastopolową matrycę pomiaru światła i 11 pól autofokusa.
Kompaktowe rozmiary nie oznaczają jednak zmniejszenia możliwości nowego aparatu. Wręcz przeciwnie - na tle konkurencji *ist wypada pod tym względem znakomicie (choćby z uwagi na najkrótszy czas migawki 1/4000 sek.). Szesnastopolowa matryca pomiaru światła powinna zapewnić idealne naświetlenie zdjęć (jeśli to nas nie usatysfakcjonuje mamy jeszcze do wyboru pomiar centralnie-ważony i punktowy), a 11 łatwo dostępnych punktów autofokusa pomoże w dokładnym ustawieniu ostrości. Według zapewnień producenta zarówno pomiar światła, jak i autofokus (nowoczesny SAFOX VIII) są lepsze niż we wciąż najwyższym modelu MZ-S!
*ist oferuje użytkownikowi 17 programowalnych funkcji, duży, podświetlany wyświetlacz LCD na tylnej ściance (zapowiedź lustrzanki cyfrowej?), współpracę z najbardziej zaawansowaną lampą błyskową AF360FGZ (tryb P-TTL, wyzwalanie bezprzewodowe i synchronizacja na wszystkich czasach), niczym nieograniczoną multiekspozycję i podgląd głębi ostrości. Z ważniejszych zalet aparatu należy jeszcze wymienić data-ściankę w standardzie (choć to bardziej gadżet niż przydatna funkcja dla zaawansowanych fotografujących), trwałe, metalowe mocowanie obiektywu, opcjonalny battery-grip BG-20 z pionowym spustem i wybór punktu autofokusa za pomocą joysticka na tylnej ściance (ewenement w tej klasie).
Niestety pierwotne informacje, że *ist będzie w pełni kompatybilny ze wszystkimi obiektywami z bagnetem K (nawet tymi bez styków informacyjnych) okazały się nieprawdziwe. Co prawda można do niego założyć szkło z czystym bagnetem K, ale nie będzie działał pomiar światła. Nowy Pentax zachowa natomiast pełną kompatybilność z obiektywami z serii A, F i FA (no i oczywiście z najnowszymi - FAJ). To i tak 20 lat wstecz i najlepszy wynik w aparacie tej klasy na rynku. Natomiast np. obiektyw na gwint M42 zamontowany z przejściówką będzie działał prawidłowo, dzięki możliwości ręcznego przymknięcia przysłony.
Na stronie producenta zamieszczono prezentację *ista we Flashu.