Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Zaprezentowany na targach PMA2002 w Orlando Pentax MZ-60 (w USA ZX-60) to kolejna lustrzanka z doskonałej serii MZ. Nowy model to jeden z najlżejszych aparatów na rynku. Ułożenie pokręteł i przycisków ma być proste i przejrzyste nawet dla początkujących fotografów.
Kolejną cechą ułatwiającą korzystanie z aparatu są Picture Modes, jak je nazywa Pentax, czyli po prostu programy tematyczne. Mamy ich sześć do wyboru: standardowy, portret, krajobraz, makro, program sportowy i, coraz popularniejszy, program nocny (Standard, Portrait, Landscape, Close-Up, Action, Night Scene Program). W zależności od wybranego programu, aparat tak dobiera parametry ekspozycji, aby wykonać najlepsze zdjęcie w danej sytuacji. Na przykład będąc w programie portretowym dobierana jest mała głębia ostrości, żeby uzyskać rozmycie tła. Bardziej ambitni i doświadczeni fotografujący mogą natomiast skorzystać z trzech trybów ręcznych: priorytet przesłony, priorytet czasu i pełny tryb ręczny (manual).
Zastosowany w MZ-60 układ autofocus posiada funkcję automatycznego śledzenia poruszającego się obiektu. Według producenta zapewnia to ostre i odpowiednio naświetlone zdjęcia nawet obiektów znajdujących się poza polem pomiaru ostrości. W złych warunkach oświetleniowych układ AF wspomagany jest przez wbudowaną lampę błyskową. Wysyłając krótki błysk umożliwia ona zmierzenie odległości przez aparat.
Lampa błyskowa, w którą wyposażony jest aparat oferuje błysk o ogniskowej (kącie świecenia) 28mm i sterowana jest w trybie TTL. Dzięki temu możliwe są bardzo zaawansowane jak na tę klasę sprzętu techniki modelowania błysku, jak na przykład synchronizacja z wolnymi czasami migawki wykorzystywana w programie nocnym (Night Scene Program). Jeszcze więcej możliwości oferują zewnętrzne, dedykowane lampy błyskowe Pentaxa (modele AF500FTZ i AF360FGZ). Aparat posiada również tryb redukcji czerwonych oczu dla błysku. Co ciekawe Pentax jako jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny producent, ostrzega, że w niektórych warunkach tryb ten może nie być skuteczny.
Dane o wybranych trybach pracy, włączonych funkcjach i parametrach ekspozycji pokazywane są na ekranie LCD umieszczonym na korpusie aparatu. Najważniejsze informacje wyświetlane są również w wizjerze aparatu po przyciśnięciu do połowy spustu aparatu (i tym samym uruchomieniu systemów pomiaru ekspozycji).
Rewelacyjną funkcją jest wbudowany stoper dla trybu bulb. Pozwala on na mierzenie czasu otwarcia migawki z zakresie od 45 s. do 32 min. Eliminuje to konieczność posiadania wężyka spustowego i dodatkowego stopera. Dziwne, że taka funkcja nie zagościła w modelach innych producentów, również tych z "górnej półki". (Wężyk spustowy ze stoperem do profesjonalnych aparatów Canona kosztuje ponad 500 PLN. Czyli przypuszalnie prawie połowę ceny nowego MZ-60.)
Niespodzianką w tak prostej lustrzance jest funkcja automatycznego bracketingu (w zakresie +/- 1EV co 1/2) i blokada ekspozycji AE Lock.
Zaprezentowany na targach PMA nowy model lustrzanki, to z pewnością bardzo ciekawa propozycja. Jeżeli cena zostanie utrzymana na dotychczasowym, bardzo rozsądnym poziomie, należy się spodziewać dużego zainteresowania małym Pentaxem. Szczególnie wśród ambitnych amatorów, którzy chcą wydać mniej, a jednocześnie mieć możliwość kreatywnej pracy z parametrami ekspozycji zdjęcia. Z drugiej strony początkujący mają do dyspozycji zestaw programów tematycznych na większość okazji.
specyfikacje
border=2;sizex=2;sizey=14;headersx=1;headersy=1|typ;jednoobiektywowa lustrzanka na film 35mm;mocowanie obiektywu;bagnet Pentax KAF;zgodne obiektywy;Pentax KAF2- i KAF-;pomiar ostrości;TTL (SAFOX V);pomiar ekspozycji;TTL dwusegmentowy przy otwartej przesłonie;tryby pracy;Picture Mode (program), Shutter-Priority AE (priorytet czasu), Aperture-Priority AE (priorytet przesłony), Metered Manual (ręczny), Bulb-timer;migawka;szczelinowa, szybkość 1/2000 do 30s i bulb;pole widzenia wizjera;90% kadru;dostępne czułości filmu;ISO 25-5000 (kod DX) i ISO 6-6400 (ręcznie);lampa błyskowa;wbudowana, automatycznie otwierana, liczba przew. 11 (ISO 100/m), pomiar TTL, kąt 28mm;tryb przesuwu filmu; pojedynczy, ciągły, samowyzwalacz (2 s. lub 12 s.), autobracketing (3 klatki);zasilanie;2 baterie litowe 3V (CR2);wymiary;136.0 (S) X 94.5 (W) X 63.0 (G) mm;ciężar;325g. (bez baterii)
Specyfikacje opierają się na modelu przedprodukcyjnym i mogą ulec zmianie.
Cena na naszym rynku oraz data wprowadzenia do sprzedaży nie jest jeszcze znana, ale ta pierwsza będzie prawdopodobnie kształtowała się na poziomie 1200-1500 PLN za korpus aparatu.