Panasonic Lumix DMC-FX5 i DMC-FX1 oraz prototypowy Lumix DMC-LC1

Autor: Tomasz Gutkowski

3 Październik 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Panasonic zdecydował się na odświeżenie całej linii aparatów cyfrowych Lumix. Po opisywanym już topowym DMC-FZ10, są to dwa niemal identyczne kompakty, 3-megapikselowy DMC-FX1 oraz 4-megapikselowy DMC-FX5. Pokazano też prototyp bardziej zaawansowanego DMC-LC1.

Panasonic zdecydował się na odświeżenie całej linii aparatów cyfrowych Lumix. Po opisywanym już topowym DMC-FZ10, są to dwa niemal identyczne kompakty, 3-megapikselowy DMC-FX1 oraz 4-megapikselowy DMC-FX5. Pokazano też prototyp bardziej zaawansowanego DMC-LC1.

Panasonic Lumix DMC-FX5

Omawiając modele Lumix DMC-FX1 oraz Lumix DMC-FX5 można zacząć od różnic bo jest ich znacznie mniej niż cech wspólnych. Pierwszy z nich, FX1, wyposażono w przetwornik 1/2.5" o rozdzielczości 3.32 Mp, a maksymalna rozdzielczość wynosi 2048 x 1536. Zakres dostępnych ekwiwalentów czułości wynosi od ISO 50 do ISO 400.

Dla odmiany DMC-FX5 dysponuje 4-megapikselową rozdzielczością (maksymalne wymiary obrazu 2304 x 1728). Rozmiary CCD są takie same jak w FX1, tzn. 1/2.5", a zatem na tej samej powierzchni trzeba było zmieścić więcej pikseli. Tym samy spadła czułość i wynosi ona od ISO 50 do ISO 200.

Pozostałe właściwości są takie same. Oba aparaty wyposażono w obiektyw Leica DC Vario-Elmarit z 3-krotnym zoomem o zakresie ogniskowych 35-105mm oraz jasności F2.8 dla szerokiego kąta i F4.9 dla maksymalnego zbliżenia. Ponadto zastosowano tu system optyczne stabilizacji obrazu MEGA O.I.S., taki sam jak w modelach ze znacznie większym obiektywem.

Panasonic Lumix DMC-FX1

Automatyka programowa korzysta z centralnie-ważonego pomiaru światła. Jego wynik można korygować w zakresie +/-2EV w skoku 1/3EV (2-krotne prześwietlenie/niedoświetlenia). Zdjęcia zapisywane są na kartach SD/MMC. Producent zachwala szybkość działania obu modeli, która jest efektem zastosowania procesora VENUS. Poza dobrym czasem startowym chodzi tu o tryb zdjęć seryjnych realizowanych z prędkością 4 kl/sek. W wypadku DMC-FX1 w jednym ciągu możemy wykonać nawet do 8 ujęć, a w DMC-FX5 do 7 ujęć.

Na razie oba aparaty skierowane są na rynek japoński (w Europie pod koniec listopada) i nie mogło się obyć bez urozmaicenia produktu kolorowymi obudowami (wymiary 107.5 x 51 x 27.5mm, waga 165g). DMC-FX5 sprzedawany będzie w 3 wersjach kolorystycznych: srebrnej, metalicznej granatowej i metalicznej bordowej. DMC-FX1 aż w pięciu żywych kolorach: srebrnym, zielonym, niebieskim, czerwonym i pomarańczowym.

Prototypowy Panasonic Lumix DMC-LC1

Znacznie bardziej interesująco zapowiada się nowość, którą Panasonic pokazał w wersji prototypowej podczas targów CEATEC JAPAN 2003. Lumix DMC-LC1, bo o nim mowa, zostanie wyposażony w 5-megapikselowy przetwornik CCD oraz nowy obiektyw firmowany tradycyjnego koproducenta - koncern Leica. Będzie to szerokokątny zoom Leica DC VARIO-SUMMICRON o ogniskowej 28-90mm (ekwiwalent dla 35mm) i doskonałej jasności F2.0 - F2.4.

Panasonic Lumix DMC-LC1

Nawiązujący stylistyką do najlepszych produkcji Leici LC1, będzie oferował pełny zakres funkcji manualnych z przysłoną w zakresie F2.0 - F11 oraz migawką z czasami 8 - 1/2000 sek. Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor VENUS Engine LSI, który jak już wspominaliśmy wyżej ma zapewnić znacznie lepsze osiągi aparatu.

Warto jednak skupić się na właściwościach obiektywu. Poza rzadkim w aparatach cyfrowych dostępem do ogniskowej szerokokątnej 28mm podziw budzi znakomita jasność, F2.0 dla szerokiego kąta oraz F2.4 dla maksymalnego zbliżenia. I najważniejsze, DC Vario-Summicron posiada aż 3 pierścienie sterowania, z których pierwszy odpowiada za zbliżenie, drugi za ostrość, a trzeci za wielkość otworu przysłony (!). Tego jeszcze w aparatach cyfrowych ze stałym obiektywem nie było. Z niecierpliwością czekamy na więcej szczegółów.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj