Sensor SMPD firmy Planet82 - 2000 razy czulszy?

Autor: Tomasz Gutkowski

16 Styczeń 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Koreańska firma Planet82 pokazała podczas targów CES 2007 pierwszy kolorowy sensor VGA o nazwie Single Carrier Modulation Photo Detector (SMPD). Ma on ponoć 2000 razy większą czułość niż używane obecnie matryce CCD i CMOS. Czy to jest w ogóle możliwe?

Planet82 ogłosiła po raz pierwszy tę rewelację dokładnie rok temu, podczas CES 2006, jednak większość magazynów branżowych po prostu ją zignorowała. Czy dlatego, że producent nie przedstawił zbyt przekonujących dowodów? Czy też po prostu trudno uwierzyć w realność tak gigantycznego skoku technologicznego? W tym roku Koreańczycy, w niemal identycznie brzmiącym komunikacie, ogłosili stworzenie pierwszego kolorowego detektora SMPD o rozdzielczości VGA (640 x 480). W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się temu wynalazkowi.

W komunikacie prasowym wystosowanym przez Planet82 czytamy, że "sensor obrazowy wysokiej czułości SMPD wykorzystuje nanotechnologię, dzięki czemu możliwa będzie rejestracja zdjęć lub filmów o wysokiej rozdzielczości w ciemności - bez użycia lampy błyskowej." I dalej czytamy, że SMPD jest 2000 razy bardziej czuły na światło niż "inne" sensory obrazowe, a do tego będzie miał 2-krotnie mniejszą powierzchnię niż porównywalne sensory CCD i CMOS.

Uściślijmy, co znaczą owe "2000 razy". Z dużym prawdopodobieństwem można przypuścić, że producent stosuje tu prosty przelicznik - na przykład w sytuacji, w której wymagany czas ekspozycji wynosiłby 1 s (przy tradycyjnej matrycy) teraz będzie mogli użyć czasu 1/2000 s. Raczej mało prawdopodobne by dział prasowy Planet82 miał na myśli "fotograficzny" przelicznik oparty na skokach ekspozycji - w przeciwnym razie mówilibyśmy o wartościach ekstremalnych.

Single Carrier Modulation Photo Detector (nazwa trudna do przetłumaczenia, ale można spróbować: "Fotodetektor Modulacji Pojedynczego Nośnika" - czekamy na inne propozycje) wykorzystuje zasadę mechaniki kwantowej pozwalającą otrzymać dużo elektronów z jednego fotonu (pojedynczy nośnik). Wyjaśnijmy, że w stosowanym obecnie rozwiązaniu jeden elektron potrzebuje minimum jednego fotonu.

Zagadnienie "wielu elektronów z jednego fotonu" nie jest nowe. Natomiast Planet82 byłoby pierwszą firmą, której udało się wykorzystać teoretyczne rozważania w praktycznym rozwiązaniu. Oczywiście wszystkie nowe wynalazki, zwłaszcza te rewolucyjne, budzą początkowo umiarkowany entuzjazm lub wręcz podejrzliwość. Niemniej jednak, jeśli w rozwiązaniu zaproponowanym przez Koreańczyków jest choćby ziarno prawdy, to za kilka lat będziemy świadkami kolejnej rewolucji w fotografii. Na pewno nie możemy takiej ewentualności odrzucić.

Podobno pierwsza, "czarno-biała" wersja sensora spotkała się z zainteresowaniem firm komunikacyjnych i ubezpieczeniowych. Obecnie Planet82 stara się także o pozyskanie kontrahentów z branży fotograficznej. Standard VGA nie brzmi imponująco, ale chyba jest to ograniczenie do pokonania. W każdym razie życzymy powodzenia. Będziemy śledzić dalsze losy tego wynalazku.

Konsultacja naukowa: dr Roman Goc, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0