Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Walka na rynku oprogramowania do obróbki zdjęć cyfrowych zaostrza się. Gigant na rynku oprogramowania graficznego, firma Adobe ogłosiła przejęcie firmy Pixmantec oferującej rodzinę aplikacji RawShooter, które - jak łatwo się domyśleć - służą do obróbki i zarządzania plikami zdjęciowymi RAW. W oświadczeniu na stronach Pixmanteca firmy nie ukrywają, że RawShooter zniknie z rynku, a wykorzystywana w nim technologia zostanie włączona do nowych wersji Adobe Lightroom.
RawShooter był bardzo ceniony przez użytkowników i zyskał nawet pewien status kultowego programu (również za sprawą dosyć dużej użyteczności wersji darmowej). Dodatkowo cena pakietu była bardzo konkurencyjna. Nic dziwnego, że wykupienie i "zabicie" firmy Pixmantec przez Adobe spotkało się z żywą reakcją internautów. Szczególnie, że ceny oprogramowania tej firmy, rzadko można uznać za przystępne. Nie ulega natomiast wątpliwości, że Lightroom już teraz jest niezłym programem, a po dołączeniu do niego technologii z RawShootera, może stać sie jeszcze lepszy.
Na odpowiedź konkurencji nie trzeba było długo czekać. Dzisiaj Bibble Labs, bardzo aktywny producent pakietu do obróbki plików RAW, ogłosił rabat na swój produkty dla legalnych posiadaczy aplikacji RawShooter Premium 2006 (mogących przedstawić ważny dowód zakupu). Dokonując upgrade'u do Bibble Pro 4.8 użytkownicy RawShootera Premium otrzymają 30 USD zniżki. Oferta jest ważna do końca lipca 2006 i dotyczy tylko zakupów przez strony internetowe Bibble Labs. Szczegóły oferty można znaleźć tutaj. Ciekawe czy w odpowiedzi Adobe także przygotuje jakąś ofertę dla posiadaczy RowShootera, gdy Lightroom będzie już dostępny komercyjnie.
Należy zauważyć, że jest to również doskonała okazja dla osób używających RawShootera, a myślących o zmianie komputera na Macintosh i systemu na MacOS X. O ile RawShooter Premium dostępny był tylko na Windows, o tyle Bibble Pro jest dostępny na oba systemy (tak samo będzie Lightroom). W ten sposób wszystkie liczące się aplikacje do obróbki RAW (Lightroom, Aperture, Capture One i Bibble) będą dostępne w wersjach na MacOS X. Jest zatem w czym wybierać.
Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie czy rynek aplikacji do obróbki plików RAW jest na tyle ważny, żeby toczyć o niego tak zaciekły bój. W końcu szacunkowo ponad 90% użytkowników aparatów cyfrowych wykonuje zdjęcia tylko i wyłącznie w formacie JPEG. Oczywiście coraz więcej profesjonalistów i zaawansowanych hobbystów sięga po format RAW i będzie potrzebowało narzędzia do obróbki tych plików. Czy jednak ta grupa będzie w stanie "spłacić" wysiłek firm takich jak Apple, Adobe czy Bibble włożony w rozwój aplikacji? Ciężko jest teraz wyrokować. My w redakcji Fotopolis.pl jesteśmy sceptyczni. Tymczasem, jednak czekamy na nową wersję Aperture