Nikon Small World in Motion 2018 - zobacz świat w ruchu, którego nie ujrzysz gołym okiem

Za nami kolejna edycja Nikon Small World in Motion - konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszych produkcji wideo ukazujących świat w mikroskali. Tegoroczną laureatką została Dr. Elizabeth Haynes: „W nauce i przyrodzie istnieje tak wiele dzieł sztuki, a oglądanie ich jest naprawdę wyjątkowe“.

Autor: Michał Chrzanowski

2 Październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Każdy kto choć trochę interesuje się makrofotografią z pewnością słyszał o konkursie Nikon Small World. Jest to najbardziej znany konkurs zajmujący się fotografią mikroskopową i zarazem jeden z najstarszych fotograficznych plebiscytów na świecie, organizowanych corocznie od 1975 roku. Jednak od 2011 roku miłośnicy pokazywania piękna i złożoności świata w mikroskali swoje prace filmowe mogą nadsyłać do siostrzanego konkursu Nikon Small World in Motion.

Piękno świata, którego nie widać na co dzień

 

Zakończyła się właśnie ósma edycja Nikon Small World in Motion - konkursu, który co roku poszukuje oryginalnych produkcji ukazujących treści informacyjnej, sprawności techniczne twórcy i wpływu wizualnego na odbiorcę. W tym roku laureatem nagrody głównej została Dr. Elizabeth Haynes z Uniwersytetu w Wisconsin (USA). Jej film poklatkowy przedstawia rozwijający się sensoryczny układ nerwowy zarodka ryby Zebrafish. Na powyższy zwycięski time-lapse złożyło się ponad 16 godzin nagrań.

- Mam nadzieję, że ludzie zobaczą ten film i zrozumieją, jak bardzo jesteśmy podobni z innymi organizmami pod względem naszego rozwoju. Neuron to neuron i to naprawdę niesamowite, jak większość czasu rozwija się prawidłowo, gdy tak wiele może pójść nie tak. W nauce i przyrodzie istnieje tak wiele dzieł sztuki, a oglądanie ich jest naprawdę wyjątkowe - powiedziała Haynes, laureatka tegorocznego Nikon Small World in Motion.

Nikon Small World in Motion - II miejsce

Dr. Miguel A. Bandres i Anatoly Patsyk - laser rozprzestrzeniający się w membranie mydlanej

Nikon Small World in Motion - III miejsce

Rafael Martín-Ledo - Polychaeta (Wieloszczet) z rodziny Syllidae to bardzo stara filogenetycznie i silnie zróżnicowana morfologicznie, a także pod względem biologii i ekologii grupa pierścienic (Annelida) o robakowatym ciele.

Jak zaznaczają organizatorzy, do konkursu można nadsyłać dowolne produkcje filmowe lub cyfrowe zdjęcia poklatkowe wykonane za pomocą mikroskopu. Wszystkie prace są oceniane przez niezależny zespół ekspertów, którzy są uznanymi autorytetami w dziedzinie fotomikrografii i fotografii.

Po dodatkowe informacje o konkursie, jak i więcej filmów tegorocznych finalistów Nikon Small World in Motion odsyłamy na stronę www.nikonsmallworld.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
35 lat teleskopu Hubble’a: NASA świętuje jubileusz nowymi zdjęciami Wszechświata
35 lat teleskopu Hubble’a: NASA świętuje jubileusz nowymi zdjęciami Wszechświata
Z okazji 35-lecia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA zaprezentowała serię spektakularnych zdjęć – od Marsa, przez mgławice, aż po sąsiednią galaktykę spiralną. Choć minęły już ponad trzy dekady...
12
Talent Roku 2025 - poznajcie zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Talent Roku 2025 - poznajcie zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Za nami 10. edycja konkursu na najciekawsze projekty dokumentalne, organizowanego przez poznański Pix.House. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych laureatów.
8
Polski Konkurs Fotografii Sportowej - zobaczcie najlepsze zdjęcia 2024 roku
Polski Konkurs Fotografii Sportowej - zobaczcie najlepsze zdjęcia 2024 roku
Za nami 11. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Poznajcie autorów najlepszych zdjęć sportu wykonanych w 2024 roku. Zdobywcą głównej nagrody został Bartłomiej Zborowski, za...
8
Powiązane artykuły