Wizualna poezja Eleny Lyakir

W komunistycznej Ukrainie, posiadanie aparatu było rzadkością. W wieku siedmiu lat zobaczyła zdjęcia, które zrobił jej wuj i była kompletnie oczarowana. Dziś, poprzez swoje prace, stara się odkrywać złożoność emocjonalnych konsekwencji życia w diasporze.

Autor: Julia Kaczorowska

7 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Równie wysoko jak fotografie ceni sobie rysunek, miejscami stara się nawet zniwelować różnicę między jednym, a drugim medium. Widać to w szczególności w malarskich seriach „Aves” i „Visual Poetry”, przedstawiających migrujące ptaki. W „Visual Poetry”, połączenie unikatowego, mlecznego światła i białych refleksów na piasku meksykańskiej wyspy Holbox, pozwoliło jej stworzyć zdjęcia sugerujące rysunki węglem.

Moim głównym celem stało się interpretowanie emocji, które czuję, myśląc o moich doświadczeniach imigracyjnych. Ptaki są uniwersalnym symbolem nadziei, wolności, niezależności i, właśnie, migrowania.

Lyakir szuka inspiracji na różnych polach sztuki. Wysoko ceni sobie fotografię Hiroshi Sugimoto i Sally Mann, których zdjęcia nazywa niesamowicie przejmującymi, oryginalnymi, i poetyckimi. Silnie oddziałuje też na nią film – prace reżyserów takich jak Jean-Luc Godard, François Truffaut, Akira Kurosawa, Maya Deren, Dziga Wiertow, Wim Wenders, czy Luis Buñuel. Jednak, to w literaturze najczęściej szuka natchnienia. Pociągają ją dzieła Arthura Rimbauda, Sylvii Plath, Clarice Lispector, Marcela Prousta, D.H. Lawrence i Siergieja Jesienina. W ciągu ostatnich kilku lat przeczytała też większość pamiętników Anaïs Nin – twierdzi, że jest do niej podobna, jako artystka i kobieta; tak jak ona poszukuje piękna i pewnego rodzaju transcendencji.

W „Visual Poetry” skupiłam się również na moich związkach z drugim człowiekiem, na tym, jak one odnoszą się do moich innych doświadczeń i do tego, jak kształtowały moją twórczą ekspresję. Każdej z fotografii towarzyszy seria abstrakcyjnych tytułów, tworzących wiersz. Tytuły mogą być odczytywane na różne sposoby, albo od pierwszego do ostatniego, kolejno w tył, dwie lub trzy linie na raz. Moją intencją jest, by odbiorcy doświadczyli relacji międzyludzkich, które często są poddawane ponownej ocenie w taki sam sposób, jak wiersze: rozbijane, składane na nowo i analizowane w naszych głowach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Mimo, że zdjęcia wyglądają na wykonane analogiem, w cyklach „Aves” i „Visual Poetry” fotografka używała aparatu Canon EOS 5D z obiektywami Canon tilt-shift i Lensbaby Composer, które dzięki odchylaniu soczewek pozwalają na manipulowanie płaszczyzną ostrości. Przy fotografowaniu tak ulotnych „modeli”, jakimi są ptaki, powstają zwykle setki zdjęć, z których wybiera się zaledwie dwa-trzy. Praca na filmie byłaby więc bardzo kosztowna. Później, w Photoshopie, za pomocą własnych procesów i zabawy z krzywymi, Lyakir nadaje swoim zdjęciom odpowiedni nastrój. Twierdzi jednak, że przy jej pracach technika nie ma wcale aż takiego znaczenia.

Nie pstrykam zdjęć, t w o r z ę je, a więc narzędzia, jakie stosuję, nie ograniczają, ani nie definiują mojej pracy w żaden sposób

W tym roku w Maison de la Photographie w Lille, artystka otworzyła swoją pierwszą solową wystawę, na której prezentowane były serie „Aves”, „Meditations” i „Skins”. Tego lata Lyakir zamierza odwiedzić ogród Moneta w Giverny w Normandii i rozpocząć prace nad nową serią – hołdem dla lilii wodnych z obrazów Moneta.

www.elenalyakir.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
16
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły