Historia "Solidarności"

W Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana była wystawa opowiadająca historię powstania Solidarności i burzliwy przebieg wydarzeń mających miejsce od sierpnia 1980 do grudnia 1981 roku. Ekspozycja poruszająca, doskonale przygotowana i na długo zapadająca w pamięć.

Autor: Marta Sinior

17 Wrzesień 2005
Artykuł na: 4-5 minut

W Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana była wystawa opowiadająca historię powstania Solidarności i burzliwy przebieg wydarzeń mających miejsce od sierpnia 1980 do grudnia 1981 roku. Ekspozycja poruszająca, doskonale przygotowana i na długo zapadająca w pamięć.

" Człowiek rodzi się i żyje wolnym "Stocznia Gdańska, sierpień 1980 r.Fot. Erazm Ciołek

Dzięki inicjatywie Polskiej Agencji Prasowej, która udostępniła archiwalne negatywy wykonane przez fotoreporterów Centralnej Agencji Fotograficznej, a także zaprosiła do współpracy fotoreporterów niezależnych, można było zobaczyć niezwykle ważny dokument polskiej historii.

Dla jednych - widok codziennego mozolnego trudu rzesz strajkujących obywateli, negocjujących liderów, spontanicznego poparcia ludzi ze wszystkich środowisk - było przypomnieniem przeżytych wydarzeń. Dla młodego pokolenia prezentowane fotograficzne dokumenty staną się sugestywną lekcją historii. Fotografie przywracają bowiem pamięć o spontanicznym, wspólnym działaniu, o entuzjastycznym przeżywaniu wolności, o solidarności, ale także o tragicznych skutkach stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

Pacyfikacja Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek".Katowice, 16 grudnia 1981 r. Fot. Archiwum Jerzego Kośnika

Obok fotografii na ścianach zamieszczono olbrzymie tablice informujące o istotnych faktach z kraju i zagranicy oraz cytaty z ówczesnej prasy, a także ulotek i biuletynów powielanych przez Solidarność.

Ważnym elementem scenariusza wystawy było specjalnie na tę okazję przygotowany montaż archiwalnych nagrań radiowych. Oprawa dźwiękowa wyreżyserowana przez Jana Buchwalda pozwoliła zwiedzającym jeszcze intensywniej poczuć atmosferę społeczną i emocje, towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Puszczane były fragmenty audycji z okresu "karnawału" Solidarności, dokumentujące między innymi negocjacje sierpniowe, perturbacje z rejestracją związku, odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców, oraz kryzys bydgoski. Przypomniane zostały również piosenki i pieśni, które znane były w tamtym czasie dzięki emisji na antenie Polskiego Radia, zresztą tuż po 13 grudnia 1981 roku wraz z ruchem Solidarności musiały "zejść do podziemia".

Andrzej Gwiazda i Adam Michnik wsród związkowców opuszczajacych centrum stolicy po zakończeniu trzydniowej blokady komunikacyjnej.Warszawa, 3 sierpnia 1981 r.Fot. PAP/PAI/Tomasz Prażmowski

Na wystawie pokazano 293 fotografie 47 autorów, w tym 38 z PAP.

Wystawa fotografii "Solidarność"- początek drogi. Sierpień 1980 - grudzień 1981 prezentowana była w Muzeum Narodowym mieszczącym się w Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie w dniach 31 sierpnia - 18 września 2005 roku.

{GAL|25989
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
9
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj