Projekt Metropolis: treningi wizualne

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na treningi wizualne prowadzone przez uznanych twórców, które odbywać się będą w ramach Projektu Metropolis. Twórcy pracujący na Śląsku i Zagłębiu w ramach rezydencji Metropolis, wspólnie z uczestnikami treningów pracować będą nad realizacjami artystycznymi, od momentu generowania pomysłu aż po poszukiwania sposobu ich prezentacji i finalne realizacje. Udział w treningach jest bezpłatny i każdy zainteresowany może wziąć w nich udział.
fot. Henryk Makarewicz

Projekt Metropolis to nie tylko działania artystów czerpiących inspirację z tożsamości Śląska i Zagłębia, podejmujących wyzwanie uczestnictwa w twórczym wielogłosie na temat współczesnego obrazu regionu. To przede wszystkim wejście artystów w interakcję z mieszkańcami regionu i włączenie ich w proces powstawania dzieł sztuki.

Dwuletniemu cyklowi wizyt i rezydencji artystycznych towarzyszą treningi wizualne dla mieszkańców Śląska i Zagłębia prowadzone przez uznanych twórców. Udział w nich może wziąć każdy, nie tylko osoby, które interesują się fotografią, filmami eksperymentalnymi, videoartem czy najzwyczajniej - sztuką współczesną. Wręcz odwrotnie - twórców, którzy zdecydowali się na współpracę z mieszkańcami przy realizacji swoich prac szczególnie interesują osoby, które dotąd ze sztuką współczesną nie miały nic wspólnego!

W samym haśle treningi wizualne tkwi oczywista przewrotność - tworzenia sztuki nie można nauczyć ani tym bardziej wytrenować, można jednak pobudzać wrażliwość, krytyczne spojrzenie i kreatywny stosunek wobec własnej codzienności. Organizatorzy liczą, że uda się to dzięki spotkaniom i współpracy z twórcami.

Poza wkładem w postaci udostępnianych kaset VHS, rodzinnych albumów czy pozornie najzwyklejszych, prywatnych fotografii wykonywanych na co dzień Waszymi telefonami komórkowymi, artyści zapraszają mieszkańców Śląska i Zagłębia do zaangażowanej współpracy podczas realizacji prac w regionie.

Twórcy pracujący w regionie w ramach rezydencji Metropolis, wspólnie z uczestnikami treningów pracować będą nad realizacjami artystycznymi, od momentu generowania pomysłu aż po poszukiwania sposobu ich prezentacji i finalne realizacje. Ci drudzy staną się w ten sposób współautorami finalnych prac. Efekty tej unikalnej kooperacji staną się częścią wystawy końcowej w Muzeum Śląskim, podobnie jak wybrane prace zrealizowane w międzyczasie samodzielnie przez uczestników, lub pod opieką twórców, które będą miały szansę zaistnieć na równym prawach z dziełami artystów.

By zgłosić chęć udziału w treningach, wystarczy napisać na adres projektmetropolis@imagomundi.pl i wypełnić przysłany przez organizatorów kwestionariusz. Nie jest wymagana żadna wiedza na temat sztuki współczesnej! Natomiast przez formularz chcą dowiedziedzieć się czegoś o Was, ale też poznać Wasze możliwości czasowe i miasto, w którym miałyby się odbyć treningi. Odesłane odpowiedzi będą podstawą organizowania grup w wybranych lokalizacjach w regionie i harmonogramu spotkań. Warsztaty odbywać się będą w terminach związanych z przyjazdem konkretnego artysty.

Udział w treningach jest bezpłatny.

Szczegóły na www.projektmetropolis.pl i www.facebook.com/projektmetropolis.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły