Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Aparaty fotograficzne nie są jedynie zwykłymi przedmiotami, prostymi narzędziami do rejestrowania nieruchomych obrazków. Są urządzeniami, z którymi pasjonaci fotografii wiążą się emocjonalnie. Zawodowcy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na funkcjonalność i możliwości aparatów, ale dla pasjonatów i amatorów równie ważny jest ich design. Na przeciwnym do profesjonalistów końcu skali są użytkownicy, dla których aparat jest przede wszystkim modnym dodatkiem, eleganckim gadżetem - wtedy o wyborze konkretnego modelu najczęściej decyduje tylko wygląd.
Praktycznie wszyscy producenci sprzętu fotograficznego mają w swojej ofercie stylowe aparaty i można ich szukać we wszystkich kategoriach. Najwięcej jest stylowych kompaktów. Są małe, smukłe, bez problemu mieszczą się w kieszeni, bardzo często mogą się pochwalić metalową obudową i efektowną kolorystyką. Jeszcze kilka lat temu klienci mogli decydować, czy wolą aparat srebrny czy czarny. Teraz niektóre modele są oferowane nawet w siedmiu czy ośmiu kolorach. Proste kompakty są stosunkowo tanie (kosztują do 700 złotych), ale mają swoje ograniczenia - obiektywy bez dużego zoomu oraz brak wielu funkcji i trybów wykorzystywanych przez zaawansowanych fotografów. Sprawdzą się do okazjonalnego "pstrykania" na wakacjach i rodzinnych spotkaniach, ale swoją prostotą mogą ograniczać kreatywność. Niemal wszyscy producenci mają w swojej ofercie małe, zgrabne i ładne cyfrówki: Warto zwrócić uwagę na kompakty:
Nieco droższą, ale również bardziej zaawansowaną kategorią są kieszonkowe superzoomy. Są trochę droższe (przedział cen to 800 - 1300 złotych), niewiele większe od zwykłych, prostych kompaktów, ale mają dużo bardziej uniwersalne obiektywy, którymi można łatwo fotografować rozległe krajobrazy, wnętrza, a jednocześnie robić zbliżenia na detale. Najczęściej oferują też dużo więcej ciekawych funkcji - kręcą filmy w rozdzielczości Full HD, mają odbiorniki GPS, szybki tryb seryjny, a także dostęp do manualnych ustawień ekspozycji. Warto zwrócić uwagę na modele:
Osoby szukające stylowego aparatu, który jednocześnie daje jeszcze większe możliwości niż kieszonkowy superzoom, też nie stoją na straconej pozycji. Sporo kompaktów z najwyższej półki (ceny od 1200 do 2000 złotych) przykuwa wzrok swoim designem, jednocześnie dając niemal pełną kontrolę nad obrazem. Oto przykładowe modele
Wyborem dla pasjonatów fotografii oczekujących najwyższej jakości i pełni możliwości powinny być natomiast bezlusterkowce. To stosunkowo nowa grupa aparatów z matrycami takimi samymi jak w lustrzankach, ale pozbawionych luster i wizjerów optycznych, dzięki czemu sporo od nich mniejszych. W tych dwóch kategoriach producenci oferują szczególnie dużo modeli w stylu vintage, które nawiązują do tradycyjnych, analogowych konstrukcji sprzed kilkudziesięciu lat. Olympus ma serię PEN (np. Olympus PEN E-P3), która wprost nawiązuje do analogowych "PEN-ów" z lat 60-tych, kolejnym, choć zdecydowanie droższym, przykładem takiego bezlusterkowca może być wchodzący właśnie na rynek Fujifilm X-Pro1.
Oczywiście zawsze można też wybrać aparat analogowy, który nie będzie musiał niczego udawać - serwisy aukcyjne są pełne stylowych, bardzo dobrze zachowanych egzemplarzy tradycyjnych lustrzanek i kompaktów (ceny od 200 złotych). Fani lomografii, czyli niczym nieskrępowanej fotografii ulicznej mogą wybierać z dużej oferty nowych, wyróżniających się z tłumu aparatów firmy Lomography.
Wybór stylowego aparatu cyfrowego nie powinien się opierać wyłącznie na ocenie wyglądu. W każdej z opisanych wyżej grup można znaleźć modele mniej i bardziej uniwersalne, lepsze i gorsze. Warto wybrać świadomie, a wtedy aparat będzie nam po prostu dłużej służył i będzie częściej wykorzystywany.
Wybierając aparat trzeba pamiętać o kilku sprawach. Obserwujemy, że ciągle pokutuje przekonanie, że im więcej megapikseli, tym lepiej. W rzeczywistości najczęściej jest odwrotnie. W żadnym przypadku liczba megapikseli nie powinna decydować o wyborze aparatu. Co w takim razie jest istotne? Jest kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę bez względu na rodzaj kupowanego sprzętu. Szukając aparatu kompaktowego warto sprawdzić, czy ma szerokokątny obiektyw (o ogniskowej równej lub mniejszej 28 milimetrów - to umowna granica "szerokokątności") - brak szerokokątnej optyki utrudni na przykład fotografowanie we wnętrzach, gdzie najczęściej po prostu nie ma gdzie się cofnąć. Dobrze byłoby, gdyby aparat miał mechaniczną stabilizację (niektórzy producenci poprzestają na elektronicznej - pogarszającej jakość zdjęcia). Jeśli nie przewidujemy zakupu kamery, powinniśmy zwrócić uwagę na opcję nagrywania filmów w rozdzielczości HD. Te elementy są obecnie standardem w przypadku wszystkich bardziej zaawansowanych modeli. Jeśli decydujemy się na taki aparat warto sprawdzić w sklepie jego ergonomię - nie wszystkie leżą w dłoni tak samo dobrze.
Ostateczny wybór warto skonfrontować z wiedzą zgromadzoną w Internecie. W testach fotopolis.pl można znaleźć oceny wielu aparatów i zrobione nimi przykładowe zdjęcia, a na forum.fotopolis.pl można zasięgnąć porady doświadczonych użytkowników