Czerwcowe warsztaty w WSFoto

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Maj 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Portret i fotografia ekspresyjna z Marianem Schmidtem, mokry kolodion z Łukaszem Pietuchowskim, techniki szlachetne z Tomaszem Mielechem to tylko niektóre z warsztatów fotograficznych, które odbędą się w czerwcu w Warszawskiej Szkole Fotografii.
fot. Łukasz Pietuchowski

W pierwszy czerwcowy weekend (3-5 czerwca) rozpocznie się druga edycja warsztatów z portretu i fotografii ekspresyjnej autorstwa dr hab. Mariana Schmidta. Na zajęciach poruszane będą m.in. zagadnienia z zakresu formy i treści w obrazie fotograficznym, podstaw portretu i kompozycji oraz nawiązywania kontaktu z osobą portretowaną. Przybliżona zostanie także tematyka fotografii humanistycznej. Część praktyczna będzie obejmowała pracę z modelem według metod Stanisławskiego oraz Lee Strasberga z Actor's Studio, jak również zaprezentowana zostanie metoda Avedona. Słuchacze będą fotografować pod okiem Mariana Schmidta, a wszystkie zdjęcia będą wykonywane aparatem cyfrowym i od razu omawiane.

Kolejną propozycją jest warsztat poświęcony technikom żelazowym, czyli cyjanotypii w różnych wariantach, który obejmie m.in. tonowanie oraz kalotypie i jej odmianę brąz Van Dycka. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z technikami szlachetnymi, własnoręcznego przygotowania papierów światłoczułych, kopiowania i obróbki odbitek. Zajęcia poprowadzi Tomasz Mielech, na co dzień prowadzący warsztaty fotograficzne z XIX-wiecznych technik fotograficznych. Termin: 18-19 czerwca.

Warsztaty z mokrego kolodionu, które odbędą się 25-26 czerwca poprowadzi Łukasz Pietuchowski. To propozycja dla osób zainteresowanych zdobyciem nowych umiejętności w zakresie mokrej techniki kolodionowej. Technika ta ma dwa warianty: negatywowy i pozytywowy, tzw. ambrotypia. W pierwszej otrzymujemy obraz negatywowy na przeźroczystym szkle, który możemy kopiować na papierze światłoczułym. W drugiej odmianie, czyli ambrotypii - otrzymujemy obraz pozytywowy na podłożu szklanym przezroczystym i nieprzezroczystym (najlepiej czarnym). W ramach zajęć odbędzie się wykład oraz zajęcia praktyczne z wykonywania ambrotypów i negatywu szklanego wraz z całym towarzyszącym im zabiegiem chemicznym i technicznym.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów ich prowadzących oraz zapisów na www.wsfoto.art.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły