"Archetyp fotografii" - nowa wystawa w gdańskim CSW Łaźnia

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Co powoduje, że trzej autorzy: Joachim Froese, Ken Matsuabra i Grzegorz Przyborek mieszkający w różnych częściach świata wykonują prace dotyczące stanu kultury, w tym przestrzeni symbolicznej, w podobnej materii artystycznej? Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać na ich wspólnej wystawie zatytułowanej "Archetyp fotografii", którą od soboty, 19 czerwca będziemy mogli oglądać w CSW Łaźnia w Gdańsku. Wernisaż dzień wcześniej o godz. 18:00.
Joachim Froese

Na wystawie "Archetyp fotografii" w gdańskim CSW Łaźnia swoje prace pokażą Joachim Froese, Ken Matsuabra i Grzegorz Przyborek.

Dziwne, ale w pozytywnym sensie tego słowa, prace trójki autorów: Joachima Froesego, Kena Matsubary i Grzegorza Przyborka, są od lat tworzone w podobnym stylu, który wyrasta ze zbliżonej konstrukcji duchowej, w tym z oceny dawnej sztuki wynikającej z humanistycznej postawy. Taką działalność artystyczną akcentującą zadumę nad śmiercią, opierającą się na kategorii punctum w znaczeniu jej oswajania, jak w refleksji Rolanda Barthes'a (La Chambre claire: note sur la photographie) można określić mianem "archetypu fotografii".

Ich styl nie poddaje się żadnej panującej modzie artystycznej, choć można wskazać inspiracje surrealizmem i konceptualizmem, w przypadku Matsubary i Przyborka, a nawet Froesego, wyrażane w formule inscenizacji.

Minimalizując znaczenie perspektywy matematycznej podporządkowują ją swej skrajnie introwertycznej wizji, w której diagnozują stan umysłowości i duchowości z przełomu XX i XXI wieku, poszukując za pomocą sfery snu niezmiennych i stałych wartości.

Po więcej informacji na temat prezentowanych artystów odsyłamy do strony CSW Łaźnia: www.laznia.pl.

Ken Matsuabra

Program wykładów i prezentacji towarzyszących wystawie:

18 czerwca, godz. 19:00

-Ken Matsubara: Moja fotografia na tle współczesnej sztuki

20 sierpnia, godz. 18:00-21:00

-Krzysztof Jurecki: Jak interpretować obraz fotograficzny? O najważniejszych koncepcjach w teorii fotografii. Od Rolanda Barthes,a do Georges'a Didi-Hubermana.

-Joachim Froese: Zapisane w przeszłości. Fotografia a martwa natura.

-Grzegorz Przyborek: "Pamięć obrazów". Moje poglądy na istotę fotografii.

Archetyp fotografii

Joachim Froese, Ken Matsuabra, Grzegorz Przyborek

Wernisaż: 18.06, godz. 18:00
Termin: 19.06-29.08.2010

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Grzegorz Przyborek
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj