Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Wkrótce stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii rozpoczyna akcję Niech Nas zobaczą! Galerie w Warszawie, Gdańsku i Sosnowcu oraz 500 citylightów w całej Polsce pokażą fotografie, które mają uwrażliwić Polaków na problem mniejszości seksualnych.
Fotografie Karoliny Breguły, absolwentki szkoły fotografii GFU na Folkuniversitetet w Sztokholmie, obecnie studentki Europejskiej Akademii Fotografii
w Warszawie przedstawiają pary homoseksulane, trzymające się za ręce. Trzydzieści portretów stanowi przekrój społeczeństwa ? ludzie na fotografiach są różnej płci, w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk.
Według organizatorów Wystawa ma za zadanie przede wszystkim przełamać silnie funkcjonujące stereotypy osób homoseksualnych jako osoby chore i zboczone: geja strojącego się w kolorowe futerka zniewieściałego chłopca, czy też lesbijki kojarzonej z pismami porno. Tego typu działanie powinno doprowadzić do uwrażliwienia odbiorców na fakt, że osobą o odmiennej orientacji seksualnej może być jego sąsiad, koleżanka z pracy, sprzedawca w kiosku, dentystka, nauczyciel czy nawet jego własne dziecko. Pozwoli to uświadomić, że geje i lesbijki są ludźmi, których zna, lubi, szanuje i w gruncie rzeczy... kocha. W świadomości Polaków mniejszości seksualne innymi słowy kojarzone są z grupą obcą.
W psychologii taką metodę przeciwdziałania uprzedzeniom nazywa się poszerzaniem schematu grupy, z którą identyfikuje się odbiorca, czyli schematu My. Ludzi, których identyfikujemy jako obcych z różnych powodów będziemy dyskryminować. Jeśli ci, których postrzegaliśmy jako obcych, zaczniemy postrzegać jako grupę własną, dyskryminacja zniknie.
Fotografia jest doskonałym środkiem przekazu takich treści i dzięki tego rodzaju kampaniom można sobie uświadomić, że do jej najważniejszych celów należy budzenie wrażliwości, zwracanie uwagi na problemy i niszczenie stereotypów. Początek kampanii będzie z pewnością wzmocniony przez prezentowaną obecnie w Centrum Sztuki Współczesnej wystawę fotografii Nan Goldin (przeczytaj więcej)
Kampania rozpocznie się w drugiej połowie marca. W Warszawie, w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych "Pałacyk", przy ulicy Chmielnej 5, fotografie będzie można oglądać od 22 marca do 7 kwietnia, codziennie w godzinach 11-20
Od 25 kwietnia do 11 maja ekspozycję pokaże Centrum Sztuki Współczesnej, Łaźnia w Gdańsku, a od 15 do 28 maja Galeria CO w Zagłębiowskim Instytucie Sztuki, w Sosnowcu.
Koordynatorem akcji jest stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, a sponsorem - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Patronem kampanii jest Izabela Jaruga-Nowacka, Pełnomocnik ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, MTV Polska oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych
Partnerzy: Ambasada Holandii, Ambasada Szwecji, Rzecznik Praw ds. Mniejszości Seksualnych, Klub Utopia