"Święte Dziedzictwo. Indianie Ameryki Północnej w fotografiach Edwarda Curtisa"

Autor: Marta Sinior

6 Czerwiec 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Do 25 czerwca 2006 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można obejrzeć fotografie Edwarda Curtisa dokumentujące życie Indian Ameryki Północnej. 60 zdjęć prezentowanych na wystawie pochodzi z jednej z najbardziej renomowanych prywatnych kolekcji Christophera Cardozo, fotografa i prawnika. Cardozo jest również właścicielem jednego z największych archiwów starych druków, którego zbiór obejmuje ponad 1000 fotografii dotyczących Ameryki Północnej i 7 tysięcy fotografii z Europy.

Poniżej zamieszczamy informacje o wystawie dostarczone przez organizatorów:

Ponad 100 lat temu Edward Sheriff Curtis (ur. 1868 r.) rozpoczął swoją długoletnią podróż w celu odkrycia prawdziwej Ameryki. W ciągu 30 lat wykonał 40 tys. fotografii przedstawiających Indian z przeszło 80 plemion, które zasiedlały zachodnie tereny w dorzeczu rzeki Mississippi. Wykorzystując osiągnięcia ówczesnej techniki, pierwsze urządzenie nagrywające - fonograf, zarejestrował ok. 10 tys. pieśni, 350 mitów w ponad 75 narzeczach. Curtis przekonany o swojej misji ochrony "świętego dziedzictwa" rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, ocalił przed zapomnieniem wiele zanikających tradycji i zwyczajów Indian.

Na wystawie prezentowane są fotografie, które dają wyobrażenie o wielkiej pasji dokumentacyjnej Edwarda Curtisa. Niektórzy krytycy zarzucają Curtisowi to, że położył nacisk na formę estetyczną i uwiecznił zakorzenione w historii romantyczne spojrzenie na plemiona indiańskie, ignorując represje wobec mniejszości w Ameryce w tamtych czasach. Zapominają jednak, że będąc wiernym dziewiętnastowiecznej tradycji fotograwiury, która z bardzo niewielkimi wpływami przetrwała do ok. 1930 r., Curtis wykonał ogromną pracę etnograficzną. Jego zdjęcia przedstawiają nie tylko twarze znanych wodzów, ale też zwykłych ludzi, sceny z życia codziennego oraz ostanie wioski indiańskie. Uważne oko Edwarda Curtisa - nosił przydomek "Shadow Catcher" Łapacz Cienia - upamiętniło na zawsze Czerwoną Chmurę, Wodza Józefa, Medicine Crow i wielu innych.

Edward S. Curtis do swojego projektu podchodził z ogromnym zaangażowaniem. Swoją pracę, poświecenie i pasję życia zdołał uwiecznić w dwudziestotomowym dziele zatytułowanym "The North American Indian (1907-1930)". Mimo, że dorobek jego życia pierwotnie został wydrukowany w zaledwie 272 egzemplarzach z 500 planowanych, wciąż uważany jest za jedno z najbardziej wybitnych osiągnięć zarówno w historii fotografii jak i antropologii. Curtis za wiarę w swoją misję zapłacił ubóstwem, bankructwem i chorobą. Dopiero w 1970 r. "The North American Indian" zostało odkryte na nowo, a dzisiaj jego prace cieszą się wielkim poważaniem.

Organizatorzy wystawy: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Fotografie Edwarda Curtisa z wystawy Święte Dziedzictwo. Indianie Ameryki Północnej można oglądać do 25 czerwca 2006 roku w gmachu Muzeum Etnograficznym przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszył konkurs Wystaw się w CSW 2025
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszył konkurs Wystaw się w CSW 2025
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac szerszemu gronu odbiorców niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa...
7
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj