Akcesoria
Fotograficzne prezenty na dzień babci i dziadka. Podziel się z nimi zdjęciami pełnymi radości!
Akcja fotograficzna pod tym tytułem pokazuje "Ginące klimaty katowickiej dzielnicy Załęże". Została zainicjowana przez art. plastyka Ewę Rosiek Buszko i ma na celu uwrażliwienie najmłodszych mieszkańców Śląska na historię i niezwykłość małej Ojczyzny. Artystka pracując od 24 lat w Młodzieżowym Domu Kultury z dzieciakami z Załęża (w jednej z najstarszych dzielnic Katowic) miała okazję poznać specyfikę tego miejsca, jego odmienność i urodę. Przez lata dzielnica zmieniała swój wizerunek, ale o wielu niezwykłych jej fragmentach warto pamiętać. Powstał więc pomysł udokumentowania tych odchodzących w niepamięć miejsc, ale nie widzianych oczami dorosłych, lecz najmłodszych mieszkańców.
Zakupione dla każdego dziecka aparaty fotograficzne zostały rozdane na 10 dni grupie składające się z 18 uczestników akcji - należy podkreślić, że najmłodszy fotoreporter miał 7 lat. Także pomysłodawczyni nie mogła sobie odmówić przyjemności fotografowania tego wyjątkowego miejsca. Do udziału w akcji zaproszeni zostali wyłącznie mieszkańcy dzielnicy, mocno z nią związani emocjonalnie, żyjący wraz z najbliższymi w starych "familokach". Efekt całego przedsięwzięcia można obejrzeć na wystawie, która prezentowana będzie w Galerii Braci Jabłkowskich od 3 czerwca 2006 roku.
Po zamknięciu ekspozycji materiał fotograficzny wzbogaci dokumentację Muzeum Historii Katowic.
Goście na wernisażu pojawią się w regionalnych strojach, zaśpiewają śląskie piosenki, a także podzielą się swoim ulubionym słodkim przysmakiem - kołaczem.
Wstęp na otwarcie wystawy jest bezpłatny.
Akcja była możliwa dzięki wsparciu sponsorów: Prezydenta Miasta Katowic, Muzeum Historii Katowic, firmy Grycan-Lody od Pokoleń, Przedsiębiorstwa Gastronomicznego Sandwicz - Bogusław Wójcikiewicz, Domu Towarowemu Bracia Jabłkowscy oraz osób prywatnych.
Otwarcie wystawy Załęże oczami dzieci odbędzie się w sobotę, 3 czerwca 2006 roku o godzinie 13 w galerii Braci Jabłkowskich (ul. Chmielna 21, w podwórzu) w Warszawie.
Informacje o wystawie pod numerem tel.: 0-509-353-003