Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
O fotografiach Borysa Michajłowa czytamy w tekście towarzyszącym wystawie autorstwa Marka Janczyka i Iwony Święch:
Borys Michajłow tworząc swoje narracyjne cykle fotograficzne, zarówno ściśle dokumentalne jak i inscenizowane, często i chętnie posługuje się fotografią ciała, żeby pokazać przygnębiającą prawdę o świecie. Do najsłynniejszych jego serii, w których ciało gra rolę podstawową należą: Ja to nie ja - nagie autoportrety obrazujące kryzys tożsamości starzejącego się ciała, cykl nazwany "wypowiedzią ciała na temat ciała", Gdybym był Niemcem - inscenizowane scenki z modelami nagimi, lub we fragmentach mundurów, gdzie erotyzm czy nawet perwersja unicestwiają inne historyczne relacje, "Case History" - szokujący atlas charkowskich bezdomnych, prezentujących swoje brzydkie, zniszczone ciała, oskarżające i bezsilne.
Wystawa prezentuje fragment cyklu "Salt Lake" (1986), który jest przykładem charakterystycznego dla Michajłowa działania artystycznego. Jest to pozornie prosta historia spokojnego dnia wypoczynku, a jednak nastrój fotografii powoduje niepokój odbiorcy. Półnagie, nieatrakcyjne ciała kłębią się w sąsiedztwie rur ściekowych, mając za tło przygnębiające fabryczne budowle, co pozwala spekulować na temat zanieczyszczeń wody. Te brzydkie ciała współgrają z otoczeniem, mając ten sam odpychający wymiar. Są uległe, żadne się nie wyróżnia, są cielesną masą - "ciałem społecznym" przystającym do tamtej rzeczywistości.
Borys Michajłow urodził się w 1937 roku w Charkowie na Ukrainie. Jego prace będące dokumentacyjną rejestracją rzeczywistości nierzadko połączone są z kreacją artystyczną. Tworzy wielkie cykle fotograficzne, które niejednokrotnie wydawane są w postaci albumu Swoje prace prezentował w wielu galeriach i muzeach na całym świecie m.in. w Helsinkach, Zurychu, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Filadelfii, Rzymie, Kijowie, Warszawie. Za swoją twórczość i wkład we współczesną sztukę Michajłow został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie i Charkowie.
Więcej o Borysie Michajłowie przeczytasz w artykule na Fotopolis.pl w dziale ludzie.
Wystawę fotografii Borysa Michajłowa Salt Lake i Case History można oglądać od 19 kwietnia do 14 maja 2006 roku w Muzeum Historii Fotografii (ul. Józefitów 16) w Krakowie.
Ekspozycja prezentowana jest w ramach IV Krakowskiej Dekady Fotografii