Akcesoria
Rode Wireless Micro - miniaturowe mikrofony, maksymalny dźwięk
Jak pisze słowacki kurator wystawy Lucia Bennicka: Słowacja u progu nowego millennium to kraj, gdzie niesamowite historie z przeszłości napotykają absurdy teraźniejszości: życie we współczesnym mieście miesza się z ubóstwem wsi, tak jak świat młodych ze światem przemijającego pokolenia, a industrializacja z pięknem natury. Każde ze zdjęć zostało przepuszczone przez filtr bogatego wewnętrznego uniwersum autorów. Ukazują różne oblicza Słowacji, postrzegane nieświadomie w życiu codziennym.
Poniżej notki biograficzne autorów dostarczone przez organizatorów wystawy:
Jozef Ondzik portretuje kontrasty pomiędzy życiem na wsi i w mieście. Są to subiektywne zapisy, w których konkretny czas i miejsce nie są istotne. Współczesność miesza się z symbolami przeszłości. Patrząc na zdjęcia Ondzika można odnieść wrażenie, że nie mamy do czynienia z dokumentem lecz ze zdjęciami zainscenizowanymi.
Pavol Breier w swojej pracy koncentruje się głównie na życiu mieszkańców okolic Orawy, ukazując kontrast między pokoleniami. Przedstawia odchodzącą generację kultywującą tradycje i nowe zbuntowane wobec ich postaw młode pokolenie.
Jaro Sýkora jest twórcą realistycznych portretów, na których zatrzymał się czas. Ukazuje pokolenie odchodzące na zawsze - ludzi przywiązanych do natury i cichego, spokojnego życia na wzgórzach Orawy. Są biedni, lecz wolni.
Martin Kollár (niegdyś operator filmowy) prezentuje dynamiczny i dowcipny reportaż. Jego kolorowe zdjęcia o współczesnej Słowacji doskonale pokazują odcienie jej codzienności. Bezustanne wędrówki po kraju przyniosły plon unikalnych zdjęć, ironicznych, przerysowanych o doskonałym wyczuciu wielowarstwowości kompozycji.
Alan Hyża odsłania bardziej mroczne strony współczesnej Słowacji. Jego zdjęcia ukazują historie pełne cierpienia, samotności oraz izolacje kraju i jego mieszkańców.
Martina Marencina fascynują imprezy masowe - tradycyjne imprezy ludowe, koncerty rockowe, dyskoteki. Kontrastujące kolory przemieniają zwykłe wydarzenia w konsumencko-komercyjny billboard.
Seria fotografii Andrzeja Bána, poświęconych innej Słowacji to dokument o minionych czasach, które wywarły wielki wpływ na czasy obecne. Jest wyznaniem zwykłych ludzi, unikalnym zapisem opowiadającym o współczesnym kraju.
Zdjęcia Lucii Nimcovej balansują pomiędzy dokumentem a fotografią artystyczną. Autorka tworzy konceptualne historie i łączy je w dyptyki. Jej zdjęcia stanowią dialog z dzisiejszą kulturą młodego pokolenia na Słowacji. Cykle Peryferia i Punki pokazują subiektywny zapis życia wybranych społeczności czy subkultur i ich powszechne stereotypy. To niezwykle serie fotografii na pograniczu snu i jawy.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Słowackiej Frantiska Ruzicki.
Otwarcie wystawy Słowacja w obiektywie dokumentalistów zostanie otwarta 5 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Yours Gallery przy Krakowskim Przedmieściu 33. Fotografie będzie można oglądać do 9 maja 2006 roku.