Dron Ingenuity wykonał pierwsze kolorowe zdjęcie Marsa

Autor: Krzysztof Mularczyk

25 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Ma rozdzielczość 13 Mp i zostało wykonane z wysokości 5 m nad powierzchnią Marsa. Dron Ingenuity zarejestrował pierwsze kolorowe zdjęcie z powietrza. Zobaczcie je w pełnej rozdzielczości.

Po udanym locie próbnym 19 kwietnia, 3 dni później dron Ingenuity wzniósł się ponownie, już odważniej. Tym razem na wysokość 5.2 m, po czym wykonał przechylenie i przemieścił się o 2 metry w kierunku zachodnim - oddalając się od łazika Perseverance, który służy za pośrednika w komunikacji z Ziemią. Lot trwał prawie 52 s i - tak jak za pierwszym razem - był rejestrowany z bezpiecznego dystansu przez kamerę łazika.

Będąc w powietrzu, w trakcie 5-stopniowego przechylania, Ingenuity użył swojej kolorowej kamery o rozdzielczości 4208 x 3120 px do sfotografowania Czerwonej Planety. Tak powstało pierwsze kolorowe zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez statek powietrzny w czasie lotu. Polecamy obejrzeć je w pełnej rozdzielczości.

 

Na historycznym zdjęciu widać marsjańską powierzchnię, na której odcisnęły się ślady bieżnika pozostawione przez 6-kołowego łazika Perseverance, cień drona (na dole) i jego nogi, a także mały fragment horyzontu.

Zobacz także:
Dron na Marsie - Ingenuity przesyła pierwsze zdjęcie z powietrza

Pierwszy lot Ingenuity zakończył się sukcesem. Dron na Marsie przesłał zdjęcia z powietrza. To pierwszy kontrolowany lot na innej planecie. Ingenuity to część misji sondy Perseverance, która w lutym 2021 roku wylądowała w kraterze Jezero na Marsie. Marsjański dron został przywieziony na jej “brzuchu” i osadzony na powierzchni Czerwonej Planety. [Czytaj więcej]

Ingenuity to wręcz eksperymentalna część misji sondy Perseverance, która w lutym 2021 roku wylądowała w kraterze Jezero na Marsie. Operowanie dronem w kontrolowany sposób na Marsie jest znacznie trudniejsze niż latanie nim na Ziemi. Mimo, że grawitacja na Marsie wynosi około jednej trzeciej ziemskiej, helikopter porusza się w atmosferze o gęstości zaledwie około 1% gęstości ziemskiej. Każda sekunda lotu dostarcza więc mnóstwo danych z Marsa, które można porównać z modelowaniem, symulacjami i testami przeprowadzanymi tu na Ziemi. Na bazie tych sukcesów, z pewnością zostaną zorganizowane kolejne tego typu misje w przyszłości. 

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8