Aparaty
Oferta "Zimowe rabaty Nikon" z upustami do 4300 zł dobiega końca
Muzeum Historii Fotografii zaprasza do Galerii ZPAF w Krakowie na wystawę polskiej fotografii międzywojennej autorstwa Adama Lenkiewicza. Lenkiewicz był prezesem Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Fotograficznego, przyczyniając się znaczącą do rozwoju życia kulturalnego w powojennej Polsce.
Adam Lenkiewicz urodził się 7.12.1888 w Telesznicy Oszwarowej, letnisku bieszczadzkim k. Sanoka. Największą pasją jego życia były fotografia i turystyka. Był jedną z tych urokliwych i utalentowanych postaci przedwojennego Lwowa, które nadają sens wspomnieniom i rozważaniom o krótkim okresie dwudziestolecia, uważnych na rzeczy piękne, istotne, na niesprawiedliwość także, i odważnych zupełnie mimochodem; świadomych klasycznej prawdy, że życie jest dane na krótko. Fotograf, wykładowca, organizator i świetny narciarz. Fotografował od 1921r. Pierwsza wystawa Lenkiewicza - 1926, X Wystawa Fotografii Artystycznej we Lwowie; głównym tematem 25. eksponowanych tam zdjęć była właśnie architektura. Od 1927 był prezesem Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego (do którego należał od 1925).
Studiował na Wydziale Inżynierii Politechniki Lwowskiej (od 1906), następnie przeniósł się na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jana Kazimierza. Wykładał literaturę (Gimnazjum Żeńskie, Państwowa Szkoła Techniczna), prowadził szkolną pracownię fotograficzno-filmową (od 1930). Działacz, pełniący też funkcję prezesa, przy oddz. Lwowskim Polskiego Towarzystwa Turystycznego, animator ruchu turystycznego, twórca i realizator projektu utworzenia w Karpatach Wschodnich sieci schronisk, m.in. projektu Tadeusza Soleckiego.
W czasie II wojny prowadził we Lwowie przy ul. Akademickiej punkt fotograficzny. Działał w Ruchu Oporu, wykorzystując swoją znajomość tras górskich. Znajomości terenu nie wykorzystał do ucieczki ze Lwowa: swoim zniknięciem naraziłby życie swoich bliskich. Aresztowany 17.03.1941 - zaginiony - po wojnie uzyskano informację o rozstrzelaniu artysty po ewakuacji więźniów ze Lwowa 23.06.1941.
Znany głównie jako autor fotografii gór (głównie Gorganów i Czarnohory), portretów Hucułów, scen rodzajowych z Huculszczyzny, był także twórcą licznych widoków polskich miast i miasteczek. Wiele tych prac wydawano od 1937 do wybuchu wojny jako pocztówki "Książnicy-Atlas" we Lwowie. Na obecnej wystawie "Polska międzywojenna w obiektywie Adama Lenkiewicza" wyeksponowanych zostało kilkanaście prac z tego olbrzymiego zbioru pokazujących jak autor niebanalnie podchodził do skonwencjonalizowanego zdawałoby się gatunku jakim jest widokówka.
Otwarcie wystawy fotografii Adama Lenkiewicza odbędzie się 17 stycznia 2006 roku o godzinie 18 w Galerii ZPAF (ul. św. Tomasza 24) w Krakowie. Ekspozycja prezentowana będzie do 28 lutego 2006 roku.
Galeria prowadzona jest wspólnie przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Związek Polskich Artystów Fotografików.