Aparaty
Oferta "Zimowe rabaty Nikon" z upustami do 4300 zł dobiega końca
W Słupsku w Baszcie Czarownic od 9 grudnia 2005 roku prezentowana jest wystawa zbiorowa zatytułowana Niewygodnie. Na wystawie można zobaczyć prace młodych artystów, w większości należących do grupy artystycznej Kolektyw ikoon. Artystami biorącymi udział w wystawie są: Łukasz Gronowski ćwiczenie (video), Daniel Rumiancew , Fordancer ( video), Jacek Kołodziejski , niewygodnie (fotografia), Anna Łoskiewicz , Podłe pryszcze (instalacja).
W nocy obślinia nas tajemnicze zwierzątko. Czasem mamy wrażenie, że coś plącze nam kroki, że za nami ciągnie się ślad rozrzedzonego absurdu. Czasem budzi się w nas podejrzenie, że wszyscy jesteśmy ofiarami tajemniczego żartu, że dziwacznie poruszamy się pod tym niebem. Chcemy odsunąć od siebie tę myśl. Uprawiamy ziemię, budujemy fabryki, jemy chleb i pijemy wino. Jednak w głębi duszy czujemy się dość niewygodnie i uczucie to pojawia się z uporem, niczym smuga na brudnej szybie.
Wstrętni filozofowie z chęcią zatkaliby nam usta. O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć. Jedynie sztuka podtrzymuje nasze reakcje i zastanawia się, w jakiej to zabawie bierzemy udział. Nie wystarczy ograniczyć się do bzdurnego stwierdzenia, że przeznaczeniem sztuki jest zmieniać nasze myślowe nawyki (lub, jak kto woli, wiercić dziurę w brzuchu). Zamiast jednych, przyjdą następne. Zresztą zbyt wiele każde nam podejrzewać, że za tym głośnym hasłem kryje się wygoda, właśnie niechęć do zmiany przyzwyczajeń.
Dwie popularne fotografie. Siedzący w pozycji lotosu jogin, od dwudziestu trzyma w górze ściśniętą dłoń, a w niej kamień, który wrósł już w skórę. Ubrana w krótką spódniczkę, obcisłą marynarkę i szpilki kobieta, podskakuje nieporadnie (uroczo?), gdy z znienacka spod lokomotywy bucha para. Anonimowy jogin i Marylin Monroe z antypodów wdzięku, sukcesu i sławy uświadamiają nam, że poświęcenie i dobrobyt są równie niewygodne. Stwierdzamy ten fakt dość niechętnie (jako niewygodny), bo okazuje się, że "niewygodnie" znajdzie nas zawsze i wszędzie. Wpadnie jak kamyk do buta, zacznie uwierać, irytować i zmusi do wysiłku. Właśnie sztuka podważa ten wysiłek i mówi, że prędzej czy później, tu czy tam, będzie bardziej lub mniej niewygodnie. - tekst Kristiam Krano
Baszta Czarownic została wzniesiona w latach 1411-1415. W XVII wieku basztę obronną przebudowano na więzienie dla kobiet posądzanych o czary. Według dostępnych źródeł archiwalnych stracono tu 18 kobiet.
Galeria ma trzy poziomy, na których organizowane są wystawy malarstwa, fotografii, małych form rzeźbiarskich, grafiki, rysunku oraz instalacje przestrzenne.
Ekspozycja Niewygodnieprezentowana jest do 22 stycznia 2006 roku w Baszcie Czarownic mieszczącej się przy Al. F. Nullo 8 w Słupsku.