Fotografie z australijskiej kolekcji

Autor: Marta Sinior

28 Listopad 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
Do 7 grudnia 2005 roku w poznańskiej galerii "pf" prezentowane są fotografie z australijskiej kolekcji Władysława Zamoyskiego ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Są to zdjęcia o tematyce etnograficznej, które w większości zostały wykonane w atelier, w zaaranżowanej scenerii imitującej busz.

Do 7 grudnia 2005 roku w poznańskiej galerii pf prezentowane są fotografie z australijskiej kolekcji Władysława Zamoyskiego ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. W 1879 roku hrabia Władysław Zamoyski ostatni właściciel dóbr kórnickich, wyruszył do Australii. Jego podróż związana była z pracami w komisji organizującej ekspozycję francuską na Wystawie Powszechnej w Sydney. Zamoyski odbył liczne podróże po Australii, popłynął na Tasmanię i na Nową Kaledonię, a później do Stanów Zjednoczonych Ameryki, poprzez Nową Zelandię, Wyspy Tonga, Samoa i Hawaje. Do kraju wrócił w 1881 roku.

fot. Władysław Zamoyski

Odbitki na wystawie w formacie carte de visite, to zdjęcia o tematyce etnograficznej, które w większości zostały wykonane w atelier, w zaaranżowanej scenerii imitującej busz. Przedstawiają Aborygenów Australii i mieszkańców Nowej Kaledonii. Oprócz pojedynczych osób, na fotografiach zobaczymy upozowane grupy kobiet i mężczyzn, według ich pozycji społecznej oraz całe rodziny. Tubylcy, ubrani w tradycyjne stroje, z charakterystycznymi dla ich grup etnicznych przedmiotami codziennego użytku, Ekspozycję w Ck Zamek uzupełniają widoki miast, osad górniczych, osobliwości przyrodniczych i obiektów przemysłowych Australii, Tasmanii, Nowej Kaledonii i Tahiti.

fot. Władysław Zamoyski

Zbiór fotografii z wyprawy hrabiego Władysława Zamoyskiego do Australii należy traktować nie tylko jako interesującą pamiątkę z podróży, ale przede wszystkim jako źródło dokumentujące rozwój tego młodego wówczas kraju. Jednocześnie zdjęcia o charakterze etnograficznym świadczą o rozwoju naukowego zainteresowania odmiennością antropologiczną rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii. Są również wartościową dokumentacją stanu ich kultury materialnej z drugiej połowy XIX wieku. Nie jest to zbiór przypadkowych zdjęć, lecz zespół starannie dobrany według określonej myśli, na którą niewątpliwy wpływ miało współtworzenie przez Zamoyskiego pawilonu francuskiego na wystawie światowej. Kórnicka kolekcja stanowi też materiał do historii fotografii, zwłaszcza fotografii o charakterze komercyjnym efektownej pamiątki z podróży.- M. Potocki

fot. Władysław Zamoyski

Wystawę fotografii z australijskiej kolekcji Władysława Zamoyskiego można oglądać w galerii "pf" mieszczącej się w CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) do 7 grudnia 2005 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2